eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościNajem mieszkania częściej niż zakup

Najem mieszkania częściej niż zakup

2012-09-20 10:15

Najem mieszkania częściej niż zakup

Stosunek liczby klientów na najem do liczby klientów na zakup mieszkań © fot. mat. prasowe

Jesienny szczyt na rynku najmu już jest za nami. Wzmożony popyt, generowany głównie przez przybywających do miast akademickich studentów, z każdym dniem systematycznie traci na sile. Jak wynika z analizy portalu nieruchomości domy.pl, w pierwszych dwóch tygodniach września (3-16 września) ruch na rynku najmu był już o 20% mniejszy niż w końcówce wakacji (20 sierpnia-2 września). Jednak nie wpływa to na zmianę utrwalającego się trendu na rynku - zamiast kupować, klienci coraz częściej decydują się na najem mieszkań.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań w górę, najem coraz tańszy

Analiza ruchu na rynku najmu w ciągu ostatnich 6 miesięcy wskazuje, że podobnie jak w latach ubiegłych, kulminacyjnym okresem poszukiwań mieszkań do wynajęcia był sierpień. W skali całego kraju w drugim miesiącu wakacji popyt był o 50% większy niż w okresie największego zastoju, czyli w maju. Od początku września liczba klientów na najem zaczęła powoli spadać - w minionym tygodniu była już o blisko 1/3 mniejsza niż w rekordowym czwartym tygodniu sierpnia (20-26 sierpnia).

Jednak, jak wynika z obserwacji portalu domy.pl, od dłuższego czasu pogłębia się różnica pomiędzy liczbą klientów na najem mieszkań a liczbą klientów chętnych do zakupu tychże. O ile w okresie od listopada 2011 do kwietnia br. średnio na jedną osobę zainteresowaną zakupem mieszkania przypadała jedna chętna na najem, o tyle już od maja te proporcje zaczęły się wyraźnie zmieniać. Przed czterema miesiącami na jednego potencjalnego nabywcę przypadało 1,2 najemcy, w czerwcu 1,4 a w sierpniu ponad 1,8. Wg statystyk z pierwszej połowy września - na trzech klientów zainteresowanych najmem przypada dwóch zainteresowanych zakupem mieszkania.

Analizując ten wskaźnik można zauważyć, że na rynku mieszkaniowym od kilku miesięcy mamy do czynienia z dużą przewagą klientów zdecydowanych na to, by zamieszkać w mieszkaniu najętym, a nie kupionym. Dobrą wiadomością dla tej grupy klientów jest to, że czynsze w dalszym ciągu pozostają bez większych zmian; ich kilkuprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym pokrył właścicielom jedynie stratę wynikająca z inflacji. W najbliższym czasie, z uwagi na wciąż dużą podaż ofert (także tych, które nie mogą znaleźć nabywców na rynku sprzedaży), ceny najmu nie powinny wzrosnąć.

Zdaniem Marcina Drogomireckiego z portalu domy.pl, w dłuższej perspektywie, której horyzont czasowy trudno w tej chwili określić, sytuacja może się zmienić: rosnący popyt doprowadzi do wzrostu czynszów za najem, a w wyniku trwającego spadku cen mieszkań oferowanych do sprzedaży, wysokość rat kredytów zaciąganych na ich zakup znów stanie się atrakcyjna. Prosta kalkulacja ponownie zacznie skłaniać do decyzji o zakupie, a nie o wynajmie.

fot. mat. prasowe

Stosunek liczby klientów na najem do liczby klientów na zakup mieszkań

Przed czterema miesiącami na jednego potencjalnego nabywcę przypadało 1,2 najemcy, w czerwcu 1,4 a w sierpniu ponad 1,8


Marcin Drogomirecki,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: