Mieszkanie w wielkiej płycie czy w kamienicy?
2012-10-02 09:55
Mieszkanie w wielkiej płycie czy w kamienicy? © kravka - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wielka płyta mniej popularna
Mniej więcej połowa klientów kupujących mieszkania na kredyt wybiera zróżnicowany rynek wtórny (dane firmy Notus). Można zdecydować się na mieszkanie w nowym budownictwie, w kamienicy lub w bloku z wielkiej płyty. Jak wynika z opracowania firmy Home Broker dwie ostatnie opcje coraz bardziej zyskują na popularności.Transakcje, w których kupowane są mieszkania w kamienicy to już prawie 44 proc. rynku. Wielka płyta to z kolei niemal 32 proc. wszystkich umów kupna-sprzedaży. Warto zastanowić się więc, co będzie lepszym wyborem: wielka płyta czy kamienica?
Cena: zależy co, zależy gdzie
Przyjmuje się, że wielka płyta jest najtańsza. I rzeczywiście, dane Home Broker pokazują, że w największych polskich miastach m2 mieszkania w bloku kosztuje najmniej. Przykładowo, w Warszawie różnica między dwoma rodzajami budynków sięga średnio około 500 zł na m2.
Czy to dużo? Zależy. Jeśli porównujemy mieszkania o podobnej powierzchni, na przykład 50 m2, lokal w kamienicy może być droższy o około 25 tys. zł. Tyle tylko, że w starym budownictwie mieszkania są znacznie większe. Co oznacza, że raczej nie znajdziemy lokalu w kamienicy w cenie zbliżonej do ceny mieszkania w wielkiej płycie.
fot. kravka - Fotolia.com
Mieszkanie w wielkiej płycie czy w kamienicy?
Znajdziemy za to mieszkania przestronne. Przeciętna powierzchnia lokalu w kamienic jest o 13 m2 większa od powierzchni mieszkania w bloku z wielkiej płyty. W niektórych miastach różnica jest jeszcze większa. W Poznaniu to prawie dwadzieścia metrów.
Nie znaczy to, że mieszkania w kamienicy są bardziej ustawne od tych w bloku. Pierwsze są wprawdzie duże, ale pokoi jest w nich niewiele (przykładowo, 70-80 m2 to zwykle trzy pokoje, w tym jeden przejściowy). Drugie są ciasne i zaprojektowane tak, żeby na jak najmniejszej powierzchni zmieścić jak najwięcej pomieszczeń (stąd zdarzają się mieszkania trzypokojowe o powierzchni 40 m2).
Lokalizacja: centrum kontra osiedla
Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że kamienice znajdują się najczęściej w centrach miast. Atrakcyjna lokalizacja może być atutem dla tych, którzy lubią uczestniczyć w życiu kulturalnym i towarzyskim. Dla osób pracujących w centrum liczyć się może także czas (i pieniądze), jaki zaoszczędzą na dojazdach.
Nie można jednak zapominać o tym, że śródmieście ma także wiele wad. Zmotoryzowani będą mieli problem z parkowaniem (o miejsce trzeba w centrum konkurować z dojeżdżającymi do pracy), a rodzice - z miejscem zabaw dla dzieci. Osiedla, na których stoją bloki z wielkiej płyty zapewniają zwykle pełną infrastrukturę: przedszkola, szkoły, przychodnie czy place zabaw. W centrum może być z tym problem.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)