Zakup mieszkania: najtrudniej w Londynie
2012-10-15 11:15
Najdroższą stolicą Europy jest Londyn © samott - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ceny nieruchomości na tle PKB
Ponad dwa lata temu Home Broker sprawdzał na zakup jakiego metrażu w centrum stolicy stać przeciętnego obywatela biorąc pod uwagę dochody netto oraz ceny apartamentów w centrum. Od tego momentu wiele się zmieniło, ale Polska wciąż pozostaje krajem o jednym z najgorszych wyników. Jedno z ostatnich miejsc w tabeli, na którym znajduje się Polska, oznacza, że ceny mieszkań są u nas bardzo wysokie w relacji do dochodów.Jako punkt odniesienia posłużyły dane o dochodach netto pochodzące z Eurostatu. W większości krajów dostępne są już dane za 2011 rok (poprzednie zestawienie oparto o dane za 2008 rok). Koszt zakupu nieruchomości pochodzi natomiast z portalu Global Property Guide, który monitoruje ceny 120-metrowych używanych mieszkań w centrach poszczególnych stolic europejskich. Z uwagi na to, że pensje w stolicy są zwykle wyższe niż w pozostałej części kraju, dochody podnieśliśmy o 20%.
fot. samott - Fotolia.com
Najdroższą stolicą Europy jest Londyn
Warszawa awansowała o dwie pozycje
Nawet po awansie o trzy miejsca, Warszawa wciąż pozostaje w ogonie krajów europejskich, zajmując dopiero 22. miejsce (wcześniej 25.). Ceny nieruchomości w porównaniu do zarobków są więc nad Wisłą po prostu wysokie. Wpływ na taki stan może mieć fakt, że w Warszawie jak i całym kraju, mieszkań jest po prostu za mało, aby zabezpieczyć podstawowe potrzeby mieszkaniowe. W efekcie przeciętne wynagrodzenie netto pozwala tu na zakup zaledwie 2,5 m kw. mieszkania o wysokim standardzie w centrum miasta. Według szacunków GPG, 120-metrowe mieszkanie w centrum kosztuje ok. 399 tys. euro (1,64 mln zł). Natomiast zgodnie z danymi Eurostatu o przeciętnych dochodach, podniesionych o 20%, roczną pensję Warszawiaka można szacować na 8,5 tys. euro, czyli ok. 34,7 tys. zł.
Sofia przegoniła Warszawę
W ostatnim rankingu najgorsza sytuacja miała miejsce w Bułgarii i Rumunii. Zarówno w Bukareszcie jak i Sofii przeciętne wynagrodzenie netto pozwalało na zakup ok. 1,5 m kw. dużego mieszkania w centrum. W dwa lata sytuacja ta znacznie się poprawiła, co głównie wynika z niższego poziomu cen mieszkań.
fot. mat. prasowe
Relacja przeciętnego dochodu do cen nieruchomości w centrach europejskich stolic
W Rumunii za roczną pensję można dziś kupić 2,3 metrów modelowego mieszkania, a w Bułgarii 2,8 metrów. Wyniki te wciąż nie są oszałamiające, ale odnotowano sporą poprawę. W Rumunii cena metra dużego lokalu w centrum jest szacowana przez GPG na 2040 euro, a w Bułgarii na 1305 euro, co jest wynikiem najniższym w tabeli.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)