Umowa dzierżawy - ochrona dzierżawcy
2012-10-17 09:52
Przeczytaj także: Dzierżawa przedsiębiorstwa
Ustalając powyższe ustawodawca kierował się stanowiskiem, iż nabywca powinien liczyć się z istnieniem umowy dzierżawy albowiem o istnieniu takiego stosunku zobowiązaniowego świadczy fakt dzierżenia nieruchomości przez inną, niż zbywca, osobę. W celu jednak zabezpieczenia nabywcy, kodeks cywilny wskazał na dwie przesłanki przesądzające o możliwości skorzystania z opisywanej ochrony polegającej na braku możliwości wypowiedzenia umowy. Przede wszystkim istotne jest by umowa zawarta była w formie pisemnej i to z datą pewną. Termin „daty pewnej” został zdefiniowany w kodeksie cywilnym. Zgodnie z tym aktem prawnym o dacie pewnej mówi się:
- gdy została ona urzędowo poświadczona,
- gdy dokonanie danej czynności prawnej (w analizowanym przypadku chodzi o zawarcie umowy dzierżawy) zostało potwierdzone w jakimkolwiek dokumencie urzędowym, w takim przypadku datę uznaję się za „pewną” od dnia, na który datowany jest dany dokument,
- gdy na dokumencie stwierdzającym dokonanie danej czynności (na umowie) organ państwowy zamieścił jakąkolwiek wzmiankę, w takim przypadku datę uznaję się za „pewną” od daty wzmianki,
- od momentu śmierci jednej ze stron umowy dzierżawy.
Art. 679 kc.
Treść art. 678 § 1 kc. doprowadza do powstania sytuacji, w której pozycja dzierżawcy (pod warunkiem, ze nie zachodzą okoliczności w skazane w § 2 tego przepisu) może się diametralnie pogorszyć. W konsekwencji, może być on zmuszony do wydania przedmiotu dzierżawy przed terminem lub bez zachowania warunków określonych w umowie dzierżawy, jaką zawarł ze zbywcą (wydzierżawiającym). W celu złagodzenia skutków wcześniejszego wypowiedzenia umowy, ustawodawca przewidział, iż dzierżawca może domagać się od zbywcy (wydzierżawiającego) naprawienia szkody, jaka powstała w związku z zaistnieniem powyżej opisanych okoliczności.
Możliwość skorzystania z ww. uprawnienia przysługuje dzierżawcy jednak, jedynie wtedy, gdy niezwłocznie zawiadomi on zbywcę (wydzierżawiającego) o wcześniejszym wypowiedzeniu umowy dzierżawy przez nabywcę. Warto zaznaczyć, iż poprzez termin „niezwłocznie” nie należy rozumieć natychmiastowego zawiadomienia zbywcy. Zgodnie z powszechnie przyjętym stanowiskiem, aby ww. warunek został spełniony wystarczy, zawiadomienie zbywcy w czasie nie dłuższym niż dwa tygodnie. W przypadku dopełnienia ww. przesłanki, dzierżawca będzie uprawniony do żądania naprawienia szkody w granicach wskazanych w art. 361 § 1 kc. Zgodnie z treścią tej regulacji dzierżawca może dochodzić zarówno rzeczywistej straty, którą poniósł jak również i utraconych korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do wcześniejszego wypowiedzenia umowy dzierżawy oraz wydania jej przedmiotu.
Możliwe jest zaistnienie sytuacji, w której dzierżawca opłacił czynsz, za cały okres trwania tego stosunku prawnego, z góry, wówczas w przypadku wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez nabywcę, dzierżawca będzie uprawniony, na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu, do żądania zwrotu tej części czynszu, która odpowiada niewykorzystanemu okresowi dzierżawy.
Należy zauważyć, iż regulacje wskazane w art. 678 oraz w art. 679 kc. odnoszą się do najmu, jednakże kodeks cywilny przewiduje odpowiednie stosowanie przepisów odnoszących się do najmu również i do stosunku dzierżawy, o ile dane zagadnienia nie zostały uregulowane odmiennie właściwymi przepisami dotyczącymi dzierżawy.
1 2
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)