eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościPożyteczna moda na lofty

Pożyteczna moda na lofty

2012-10-17 09:32

Pożyteczna moda na lofty

Wizualizacja 1 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Budowa loftów ma co najmniej dwie niezaprzeczalne zalety - powstają oryginalne, niestandardowe mieszkania, a przy okazji ratowany jest kolejny ciekawy zabytek - pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Lofty - moda czy opłacalna inwestycja?

Określenie „loft” zostało zapożyczone z języka angielskiego i oznacza strych, poddasze. W staroangielskim, określano w ten sposób także powietrze, przestrzeń. Słowo to więc dobrze opisuje klimat przestronnych mieszkań, które powstają w wyniku adaptacji starych fabryk i innych obiektów poprzemysłowych.

Moda na mieszkanie w lofcie narodziła się w latach 60. XX wieku, w dzielnicy SoHo na nowojorskim Manhattanie. Funkcjonujące tam przez lata fabryki zaczęły masowo upadać, a dzielnica pustoszeć. Wtedy odkryli ją artyści, którzy zajmowali na dziko albo wynajmowali za grosze opustoszałe hale i magazyny, zamieniając je na mieszkania połączone z pracowniami. Z czasem biedne pakamery artystów, zmieniły się w biura i ekskluzywne mieszkania, a lofty stały się popularne na całym świecie. Przyciągają także tych, którzy, niezależnie od mody, marzą po prostu o oryginalnym lokum. – Lofty to propozycja dla wymagających klientów, którzy poza komfortem mieszkania w apartamencie, poszukują też elementów unikalnych – zarówno na poziomie architektury, jak i wykończenia wnętrza – uważa Marianna Zbyryt, koordynator marketingu i PR w firmie Archicom, która wybudowała pierwsze lofty we Wrocławiu. Bo mieszkanie w lofcie nie każdemu przypadnie do gustu, trzeba lubić duże, nieco zimne przestrzenie, surowe ściany, a niezasłonięte elementy instalacji traktować jak dekoracje – podkreśla Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

fot. mat. prasowe

Wizualizacja 1

Moda na mieszkanie w lofcie narodziła się w latach 60. XX wieku, w dzielnicy SoHo na nowojorskim Manhattanie


W Polsce pierwszym loftem z prawdziwego zdarzenia był dom znanego architekta Przemo Łukasika, który powstał w 2003 r. w lampiarni szybu górniczego Bolko w Bytomiu. Moda na lofty zaczęła się kilka lat później. Klienci coraz częściej zaczęli szukać mieszkań o niekonwencjonalnych wnętrzach, więc deweloperzy zwrócili uwagę na opuszczone hale fabryczne i magazyny. A tych jest całkiem sporo, ponieważ gwałtowne zmiany ustrojowe z początku lat 90. przyczyniły się do upadku wielu zakładów przemysłowych.

Koneser – lofty zamiast Wyborowej

Jednym z najambitniejszych projektów tego typu w Polsce, jest rewitalizacja dawnej fabryki wódek Koneser, na warszawskiej Pradze. Na pięciohektarowym terenie obwiedzionym ulicami Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską powstanie m.in. 22,5 tys. mkw. pow. handlowych, 22 tyś. mkw. pow. biurowej oraz 330 mieszkań typu loft i soft-loft. Inwestor, firma BBI Development zapowiada, że stworzy w tym miejscu tętniący życiem fragment miasta, zintegrowany z zabytkowym otoczeniem. - Naszą intencją jest harmonijne połączenie odrestaurowanych zabytków dawnej wytwórni wódki z nową, współczesną architekturą inspirowaną motywami industrialnymi - zapowiada Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development.
- Dawne obiekty m.in. budynki Kordegardy, Rektyfikacji i Magazynów Spirytusu będą stanowić dominantę w nowej przestrzeni. Jej dopełnieniem, a zarazem rozwinięciem staną się nowoczesne budynki mieszkalne, pasaże handlowe, restauracje, kawiarnie, biura i galerie sztuki - tłumaczy prezes.

fot. mat. prasowe

Wizualizacja 2

Lofty to propozycja dla wymagających klientów, którzy poza komfortem mieszkania w apartamencie, poszukują też elementów unikalnych – zarówno na poziomie architektury, jak i wykończenia wnętrza


Fabryka zbudowana w stylu neogotyckim, z charakterystycznej czerwonej cegły, stanowi jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych Pragi. Powstała w 1897 r., a prawdziwy rozkwit przeżywała w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To tutaj produkowano wysokogatunkowe wódki takie jak Luksusowa, Wyborowa czy Żytniówka – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

fot. mat. prasowe

Wizualizacja 3

Budowa loftów ma co najmniej dwie niezaprzeczalne zalety – powstają oryginalne, niestandardowe mieszkania, a przy okazji ratowany jest kolejny ciekawy zabytek


Przeczytaj także: Lofty "U Scheiblera" w Łodzi Lofty "U Scheiblera" w Łodzi

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: