Pożyteczna moda na lofty
2012-10-17 09:32
Przeczytaj także: Lofty - moda czy opłacalna inwestycja?
Nowa Przędzalnia to potężny budynek - 40 m wysokości, 128 długości, kubatura ponad 93 tyś m3. Parter budynku przeznaczony został na cele handlowo-usługowe. Na kolejnych poziomach powstało 200 loftów o powierzchni od 35 do 100 mkw., a na ostatnich piętrach 30 przeszklonych penthouse'ów. Mieszkania są wysokie, przestronne i jasne (okna są ogromne - mają 3,7 m wysokości). W środku jak na lofty przystało surowy industrialny klimat - odsłonięte elementy nośne, stare instalacje i stalowa konstrukcja antresoli. Co warte podkreślenia, powierzchnia antresoli nie jest wliczana do ceny loftu, która kształtuje się na poziomie 5,8 – 7,2 tys. zł za mkw.
Dawna Drukarnia w Płocku
Lofty nie są wyłączną domeną dużych miast, ciekawe projekty można odnaleźć wszędzie tam gdzie przed laty funkcjonował przemysł. W Płocku na mieszkania zamieniono dawną drukarnię braci Bolesława i Stanisława Detrychów z 1910 r. Detrychowie drukowali tu podręczniki, książki, czasopisma, wydawnictwa Towarzystwa Naukowego Płockiego. Posiadali też księgarnię, antykwariat, introligatornię, wypożyczalnię książek i …biuro podróży. Po wojnie drukarnię upaństwowiono, funkcjonowała do 2000 r.
Kompleks składa się z trzech obiektów, dwa z nich to zabytkowe hale fabryczne, trzeci, zbudowany na dziedzińcu dawnego zakładu, to nowoczesny apartamentowiec. Zabytkowe, ceglane mury, zachowane elementy konstrukcji i wyposażenia sąsiadują z nowoczesnymi rozwiązaniami ze stali i szkła. Nowy czterokondygnacyjny budynek przytłacza nieco zabytkową zabudowę, ale na szczęście nawiązuje do niej ceglanymi fasadami. Dawna Drukarnia położona jest w ścisłym centrum miasta, nieopodal Starówki, na terenie wiślanej skarpy. Mieszkania liczą od 41 do 110 mkw. Ponadto na życzenie nabywcy mogą być wyposażone w m.in. w odkurzacz centralny, system inteligentnego domu, klimatyzację. Cena – 5 tyś zł netto za mkw.
Czerwona cegła na topie
Ciekawe projekty loftów znajdziemy w wielu miastach. Z niezwykłą starannością zrewitalizowano spichlerz i ponad stuletnie pruskie koszary w Gliwicach. W spichlerzu powstało 30 obszernych loftów, na terenie koszar renowacji poddano budynek dawnej stajni i magazynu na zboże. W Krakowie w apartamentowiec zmieniono zabytkowy młyn Ziarno, w Poznaniu – koszary XV Pułku Ułanów Poznańskich. Mimo rosnącego zainteresowania taką architekturą, inwestycja w lofty nadal obarczona jest sporym ryzykiem. Przekonał się o tym inwestor, który przebudował gigantyczną fabrykę Scheiblera w Łodzi. Powstało aż 408 loftów, z których sprzedała się 1/3 i deweloper zbankrutował. Polskim rynkiem nieruchomości nadal rządzi bowiem cena. A prawdziwe lofty są drogie i wśród konserwatywnych Polaków wciąż przegrywają ze zwykłymi apartamentowcami. Rynek loftów będzie się jednak rozwijał, specjaliści podkreślają, że na świecie jest on odporny na kryzys, a ceny loftów utrzymują się na wysokim poziomie. Na brak ciekawych zabytków poprzemysłowych, także nie możemy w Polsce narzekać – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.
Przeczytaj także:
Lofty "U Scheiblera" w Łodzi
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek mieszkaniowy, rynek nieruchomości, Lofty, lofty w Łodzi, rewitalizacja budynku, modernizacja obiektu, lofty U Scheiblera
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)