eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyJak cofnąć wniosek o wpis do hipoteki?

Jak cofnąć wniosek o wpis do hipoteki?

2012-10-23 08:50

Jak cofnąć wniosek o wpis do hipoteki?

Jak cofnąć wniosek o wpis do hipoteki? © apops - Fotolia.com

Do powstania hipoteki konieczny jest wpis do księgi wieczystej, który w tym przypadku ma charakter konstytutywny. Przepisy regulujące postępowanie wieczystoksięgowe (art. 6261 - 62613) nie odnoszą się do kwestii cofnięcia wniosku o wpis hipoteki. Możliwość i przesłanki cofnięcia wniosku o wpis hipoteki wynikają z art. 512 k.p.c. ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 43, poz. 296 ze zm.) umieszczonego w części ogólnej przepisów regulujących postepowanie nieprocesowe. Zgodnie z art. 512 k.p.c. "Po rozpoczęciu posiedzenia albo po złożeniu przez któregokolwiek z uczestników oświadczenia na piśmie cofnięcie wniosku jest skuteczne tylko wtedy, gdy inni uczestnicy nie sprzeciwili się temu w terminie wyznaczonym" .

Przeczytaj także: Wpis do księgi wieczystej w 27 dni

Mając na uwadze powyższy przepis można najogólniej powiedzieć, że prawo dopuszcza możliwość cofnięcia wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej, jednakże z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim należy wskazać, że skuteczność cofnięcia jakiegokolwiek wniosku w postępowaniu nieprocesowym zależna jest od chwili, w której ono nastąpiło. Jeżeli cofnięcie wniosku miało miejsce przed rozpoczęciem posiedzenia, a w przypadku, gdy sąd w trybie art. 514 § 1 k.p.c. zażądał oświadczeń od uczestników na piśmie- przed złożeniem w sądzie lub nadaniem listem poleconym na poczcie tego oświadczenia przez pierwszego uczestnika., to wywołuje ono skutki bez względu na stanowisko pozostałych uczestników. Brak sprzeciwu ze strony uczestników postępowania nie stanowi zatem w tym wypadku warunku skuteczności wniosku. W przypadku postępowania o wpis hipoteki jedynym posiedzeniem, jest to na którym sąd dokonuje wpisu, a zatem przesłanka ta nie będzie stanowić ograniczenia w tym postępowaniu.

Ograniczeniem cofnięcia wniosku o wpis hipoteki nie jest negatywna przesłanka określona w art. 512 § 2 k.p.c. – możliwość wszczęcia postępowania z urzędu- albowiem postępowanie o wpis hipoteki jest wyłącznie postępowaniem wnioskowym. Z art. 203 § 4 k.p.c. w zw. z art. 13 k.p.c. wynika także, że cofnięcie wniosku jest niedopuszczalne w sytuacji, gdy byłoby ono sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzało do obejścia prawa ( art. 203 § 4 k.p.c.). Ograniczenia te jednak również nie będą miały zastosowania do cofnięcia wniosku o wpis hipoteki jako, że badanie tych okoliczności leży poza kognicją sądu wieczystoksięgowego, co wynika z art. 6268 § 2 k.p.c.

fot. apops - Fotolia.com

Jak cofnąć wniosek o wpis do hipoteki?

Po rozpoczęciu posiedzenia albo po złożeniu przez któregokolwiek z uczestników oświadczenia na piśmie cofnięcie wniosku jest skuteczne tylko wtedy, gdy inni uczestnicy nie sprzeciwili się temu w terminie wyznaczonym.


Jeżeli natomiast jak stanowi art. 512 k.p.c., cofnięcie wniosku nastąpiło po rozpoczęciu posiedzenia albo po złożeniu przez któregokolwiek z uczestników oświadczenia na piśmie, to jest ono skuteczne tylko wtedy, gdy inni uczestnicy nie sprzeciwili się temu w terminie wyznaczonym. Brak sprzeciwu jest tutaj tożsamy z wyrażeniem zgody na cofnięcie wniosku. W praktyce, w szczególności gdy podmiotem na rzecz którego ma nastąpić wpis jest bank, który wcześniej złożył oświadczenie, Sąd zwróci się do niego o wyrażenie stanowiska w tym przedmiocie. Brak odpowiedzi ze strony banku zostanie uznany za niewyrażenie sprzeciwu.

W sytuacji, gdy wniosek zostanie skutecznie cofnięty sąd umorzy postępowanie na posiedzeniu niejawnym na podstawie art. 355 § 1 i 2 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. W takim przypadku Sąd zwróci także z urzędu całą uiszczona opłatę od wniosku na podstawie z art. 79 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. nr 167, poz. 1398 ze zm.).

Marta Bilewska, Aplikant radcowski

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: