eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościZielone osiedla niekoniecznie ekologiczne

Zielone osiedla niekoniecznie ekologiczne

2012-10-26 08:12

Zielone osiedla niekoniecznie ekologiczne

Ekologiczne miasto © Sergej Khackimullin - Fotolia.com

Ekologia jest teraz w modzie. Mieszkańcy dużych miast chcą się ekologicznie odżywiać, ubierać i żyć zgodnie z naturą. Co drugie osiedle mieszkaniowe jest reklamowane jako "zielone", choć tych naprawdę ekologicznych jest wciąż niewiele – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Domy energooszczędne są dla nas za drogie

Do niedawna ekologię w architekturze kojarzono przede wszystkim z oszczędnością energii. Dziś dodatkowo znaczenia nabiera dobór materiałów a także ochrona krajobrazu i przyrody podczas budowy oraz użytkowania obiektu. Nie chodzi jedynie o to, aby nowy dom wtopił się w otoczenie, ale by jego mieszkańcy dbali o ekosystem, którego stali się częścią. Można powiedzieć, że ekologiczne budownictwo narzuca nam pewien określony styl życia.

Jak to się robi na Zachodzie

Prekursorami ekologicznego trendu w budownictwie mieszkaniowym byli Skandynawowie. Inwestorzy nadal prześcigają się tam w pomysłach jak stworzyć energooszczędne, zatopione w zieleni i wybudowane z wykorzystaniem naturalnych materiałów osiedla. Niemcy z kolei pokochali domy energooszczędne i pasywne. Francuzi stawiają na naturalne materiały oraz domy szkieletowe i z prefabrykatów. Świetnym przykładem ekologicznego myślenia w budownictwie mieszkaniowym jest słynne londyńskie BedZED (Beddington Zero Energy Development), jedno z pierwszych na świecie ekologicznych osiedli. Dzięki panelom solarnym o łącznej powierzchni 777 metrów osiedle jest całkowicie samowystarczalne energetycznie. Deszczówka jest zbierana i powtórnie wykorzystywana, a wszystkie mieszkania mimo, że mają wysoki standard wykończenia, wybudowano z materiałów pochodzących z odzysku. Dodatkowo na terenie osiedla nie można poruszać się samochodem – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Czy któreś z polskich osiedli mieszkaniowych spełnia podobne, wyśrubowane kryteria ekologiczności. Raczej nie. Niektórzy inwestorzy starają się jednak, aby stawiane przez nich domy nie były „zielone” tylko z nazwy, ale stopniowo wprowadzają kolejne, podpatrzone u bogatszych sąsiadów z Zachodu, ekologiczne rozwiązania.

fot. Sergej Khackimullin - Fotolia.com

Ekologiczne miasto

Prekursorami ekologicznego trendu w budownictwie mieszkaniowym byli Skandynawowie. Inwestorzy nadal prześcigają się tam w pomysłach jak stworzyć energooszczędne, zatopione w zieleni i wybudowane z wykorzystaniem naturalnych materiałów osiedla.


Eco-living

„Natura puka do drzwi” – takim hasłem reklamuje swoją inwestycję w Poznaniu firma PBG Erigo. I zapewnia, że główną ideę przy projektowaniu kompleksu o nazwie Ecoria, stanowiła potrzeba stworzenia osiedla przyjaznego środowisku. Wszystkie lokale zostaną wyposażone m.in. w kolektory słoneczne i logotermy, czyli alternatywne rozwiązanie w zakresie regulacji centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, co pomoże znacznie zredukować koszty zużycia energii. Nie bez znaczenia jest też położenie kompleksu, który sąsiaduje z Rezerwatem Żurawiniec oraz terenami nadwarciańskimi.

To co odróżnia osiedle Ecoria od innych, podobnych projektów, to cały program działań, które mają zmienić sposób myślenia mieszkańców i pokazać im na czym polega ekologiczny styl życia. W ramach projektu powstał poradnik dla mieszkańców - „Eco-living”, w którym znalazły się informację o tym, jak żyć ekologicznie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

W trakcie pierwszego etapu inwestycji wybudowanych zostanie 89 mieszkań o powierzchni od 39 do 85 mkw. Pierwsi lokatorzy powinni wprowadzić się w III kwartale 2013 roku.

Energia z odzysku

- Jednym z najistotniejszych elementów ekologicznego budownictwa jest energooszczędność. Właśnie na ten aspekt nacisk kładzie Towarzystwo Ziemskie, firma deweloperska z Trójmiasta, która buduje w Gdańsku - Osowie kompleks mieszkaniowy o nazwie, nomen omen, Osiedle Energooszczędne – zauważa Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com. Firma zaoferowała klientom specjalną promocję - każdy, kto kupi mieszkanie w I etapie projektu (jest już ukończony) przez dziesięć lat nie będzie płacił za jego ogrzewanie, nie poniesie też żadnych kosztów zużycia ciepłej wody. Inwestor zapewnia, że na tym nie straci, ponieważ Osiedle Energooszczędne charakteryzuje się niezwykle niskimi kosztami eksploatacji mieszkań.

Towarzystwo Ziemskie zakłada, że będzie ono potrzebowało do ogrzewania jedynie 10% energii, którą zużywają inne obiekty wznoszone zgodnie z obecnymi normami. Inwestor idzie nawet o krok dalej i zapowiada, że ci, którzy nabędą mieszkania w planowanym II etapie osiedla, za ogrzewanie nie zapłacą ani złotówki. Zastosowanie indywidualnych pomp ciepła, sprawi, że ogrzewanie będzie efektem ubocznym podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: