Wtórny rynek nieruchomości X 2012
2012-11-09 13:37
Mieszkania © Marcin Chodorowski - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości IX 2012
Na drugim biegunie znalazł się Sopot, gdzie cena ofertowa po raz kolejny obniżyła się o ponad 100 pln (1,3%) i spadła poziomu poniżej 9 tys. za metr, czego nie odnotowaliśmy w analizach Szybko.pl (prowadzone są od V 2007 roku). W październiku największe procentowe obniżki cen miały miejsce w Opolu 1,8%, w Szczecinie -1,7% oraz we Wrocławiu -1,6%.Można przewidywać, że zahamowanie spadku cen jest chwilowe i wiąże się z tradycyjnym jesiennym ożywieniem rynku nieruchomości oraz oczekiwaniem sprzedających na większy popyt, związany z zakończeniem programu RnS. Niestety mimo szczerych chęci, większości potencjalnych kupców nie skorzysta z wygasającego programu, bądź to ze względu na małą podaż mieszkań spełniających kryteria programu bądź też na brak zdolności kredytowej.
fot. mat. prasowe
Ceny ofertowe w największych miastach
ANALIZA STRUKTURY PODAŻY Z UWZGLĘDNIENIEM ZRÓŻNICOWANIA CEN
Na podstawie bazy ofert z października 2012 przeanalizowany został udział procentowy różnego typu budynków w podaży, w poszczególnych miastach. Przeanalizowano również średnie ceny metra kwadratowego z uwzględnieniem rodzaju i wieku budynku. Rynek mieszkań używanych jest nie tylko bardzo różnorodny w swoim charakterze w porównaniu z rynkiem pierwotnym, ale jak wykazują poniższe dane potrafi zdecydowanie różnić się w zależności od lokalizacji.
W ofercie, owe wszystkich miastach, znajdują się mieszkania, których ceny są niższe niż cena średnia czy też ceny mieszkań z rynku pierwotnego. Z drugiej strony na średnią cenę w konkretnej lokalizacji składają się również nieruchomości, które powstały w kilku ostatnich, z użyciem nowych technologii, z garażami, ochroną oraz mieszkania po generalnych remontach, świetnie wyposażone i wykończone w wysokim standardzie.
W 6 na 7 analizowanych miast największy odsetek wśród oferowanych mieszkań stanowiły bloki z wielkiej płyty. Ten rodzaj nieruchomości należy do najtańszych (wyjątek Łódź) i średnio jego cena jest niższa od średniej dla danego miasta o 6%. W Gdyni jest to 10%, w Krakowie 9%, Gdańsku 8%, ale już we Wrocławiu 2%.
fot. Marcin Chodorowski - Fotolia.com
Mieszkania
Do najdroższych mieszkań należą nieruchomości usytuowane w nowych budynkach, powstałych po 2007 roku (w czasie boomu budowlanego i gwałtownych wzrostów cen nieruchomości). Głównym czynnikiem, który jest brany pod uwagę przy ustalaniu ceny ofertowej w przypadku tych nieruchomości, jest koszt zakupu. Jest on w wielu przypadkach hamulcem i barierą przy obniżaniu cen przez sprzedających. Dopóki nie będzie takiej konieczności właściciele nie sprzedadzą mieszkań poniżej wartości, za którą je kupili lub poniżej kwoty, która pozwoli im na spłacenie zaciągniętego kredytu. Należy spodziewać się kolejnych spadków średnich cen ofertowych. Trudno jest natomiast oszacować jak duży jest margines dla dalszego obniżania cen przez właścicieli mieszkań powstałych po 2007 roku. Stanowią one znaczny odsetek podaży i jednocześnie są najdroższym segmentem cenowym.
Analizując poniższe dane warto odnotować bardzo wysoki odsetek mieszkań w budynkach powstałych do 1950 roku w Łodzi. Również ich cena na tle pozostałych miast zdecydowanie się wyróżnia. Lokale w kamienicach należą bowiem do mieszkań droższych niż średnia dla danego miasta czy też średnia cena metra w bloku z wielkiej płyty. W Łodzi jest inaczej: niemal 40% podaży to mieszkania budowane przed 60 laty, a ich cena jest o 260 zł niższa niż średnia i o 140 złotych niższa niż w bloku z płyty.
fot. mat. prasowe
Udział procentowy różnego typu budynków w podaży
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)