Pośrednik w obrocie nieruchomościami czy Internet?
2012-11-21 00:22
Przeczytaj także: Umowa pośrednictwa na wyłączność: plusy i minusy
Transakcja na własną rękę
Gdy chcemy samodzielne kupić lub sprzedać nieruchomość, należy pamiętać o tym, że sami jesteśmy odpowiedzialni za cały proces przygotowania oferty, jej promocji oraz kompletowania dokumentacji. Bardzo ważne jest także rozplanowanie wydatków na ogłoszenia w płatnych serwisach oraz prasie. Musimy też pamiętać, jakie dokumenty są potrzebne, aby sfinalizować transakcję. Mieszkanie jest często dobytkiem naszego życia, więc każda z decyzji, którą podejmujemy, powinna być gruntownie przemyślana.
Samodzielne dokonywanie transakcji to również konieczność dokładnego sprawdzenia własności lokalu, który chcemy kupić, a także planów zagospodarowania przestrzennego okolicy nieruchomości. Musimy przygotować się do skonstruowania umowy przy transakcji sprzedaży lokum, a w przypadku gdy je kupujemy do negocjacji jej warunków. Należy także nastawić się na prowadzenie rozmów i spotkań z potencjalnymi zainteresowanymi, co często jest nie tylko trudne, ale także bardzo czasochłonne.
Internet zastąpi pośrednika?
Powszechna dostępność Internetu sprawia, że ekspresowym tempie możemy w sieci nie tylko zamieścić ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, ale także znaleźć interesujące nas lokale i skontaktować się z ich właścicielami w celu obejrzenia nieruchomości.
„W dobie wszechobecnej technologii, znalezienie mieszkania przez Internet, a także wszystkie czynności związane z sprzedażą lub kupnem lokum możemy wykonać bardzo szybko i już następnego dnia oglądać mieszkanie, którym jesteśmy zainteresowani. Warto jednak pamiętać, że Internet może ułatwić nam przeprowadzenie transakcji, jednak nie zastąpi nam pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami, która jest nieoceniona.” – komentuje Bolesław Drapella, prezes morizon.pl.
Pośrednicy równie często jak ich klienci sięgają po nowinki technologiczne. Dziś trudno wyobrazić sobie pośrednika bez telefonu komórkowego czy tabletu z aplikacjami przystosowanymi do specyficznych wymagań jego pracy. Nowoczesne rozwiązania dedykowane pośrednikom pozwalają między innymi na błyskawiczną reakcję na zapytania klientów, skanowanie dokumentów, sprawdzanie ważnych informacji dotyczących nieruchomości. Dzięki możliwościom zdalnej pracy, jakie daje Internet, nowoczesne technologie znajdują szerokie zastosowanie, a ich potencjał pozwala pośrednikom na oszczędzenie czasu i pieniędzy swojego klienta.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)