eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościPoszukiwany metraż mieszkania X 2012

Poszukiwany metraż mieszkania X 2012

2012-12-03 10:05

Poszukiwany metraż mieszkania X 2012

Mieszkanie © Kasia Bialasiewicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Wciąż przeciętne mieszkanie oddawane do użytkowania przez deweloperów jest o kilkanaście metrów za duże względem oczekiwań przeciętnych nabywców, choć na przestrzeni ostatnich kilku lat średni metraż wyraźnie zmalał. Dane z ostatnich kilku miesięcy mogą jednak sugerować, że trend ten ulega wyhamowaniu.

Przeczytaj także: Poszukiwany metraż mieszkania VII 2012

Przeciętne nowe mieszkanie oddane do użytkowania przez dewelopera w październiku miało 61,7 m kw. powierzchni. Wciąż jednak nowobudowane nieruchomości są większe niż te, których szukają nabywcy. Ci, zgodnie z danymi Home Brokera, zgłaszają w dużych miastach popyt na lokale o przeciętnej powierzchni około 50 m kw.

Home Broker cyklicznie monitoruje dane GUS na temat liczby i wielkości mieszkań oddawanych co miesiąc do użytkowania. Choć dane te w ujęciu miesięcznym charakteryzuje duża zmienność (w ostatnich 12 miesiącach odczyty dla deweloperów zawierały się w przedziale od 59,7 do 70,5 m kw.), to w dłuższym terminie pokazują, jak deweloperzy dostosowują wielkość nowych lokali do warunków rynkowych.

fot. mat. prasowe

Wielkość mieszkań oddawanych do użytkowania w poszczególnych miesiącach

Przeciętne nowe mieszkanie oddane do użytkowania przez dewelopera w październiku miało 61,7 m kw. powierzchni.


Spółdzielnie wiedzą lepiej czego potrzebują nabywcy?

Pod względem dostosowania do popytu przeważnie lepiej niż deweloperzy wypadają spółdzielnie mieszkaniowe. Oddają one do użytkowania mieszkania o mniejszej powierzchni niż te budowane przez deweloperów. W październiku bieżącego roku przeciętne „M” ukończone przez spółdzielnie miało 57,4 m kw. W ostatnim roku sześciokrotnie wskaźnik ten notował niższe, a pięciokrotnie wyższe odczyty. Nie można jednak ulegać błędnemu wrażeniu, że deweloperzy gorzej analizują potencjalny popyt na etapie projektowania niż spółdzielnie. Na niższe odczyty przeciętnej powierzchni budowanej przez te drugie może wpływać fakt, że budują one najczęściej nieruchomości z segmentu popularnego. W przypadku deweloperów częściej pojawiają się w ofertach mieszkania o podwyższonym standardzie i apartamenty, przed którymi stawiane są wyższe wymagania powierzchniowe niż w przypadku przeciętnych lokali.

fot. mat. prasowe

Wielkość nowych mieszkań

W październiku bieżącego roku przeciętne „M” ukończone przez spółdzielnie miało 57,4 m kw. W ostatnim roku sześciokrotnie wskaźnik ten notował niższe, a pięciokrotnie wyższe odczyty.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: