Apartamentowce w Polsce: ranking prestiżu cz. II
2012-12-11 09:49
City Park - Poznań © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Apartamentowce w Polsce: ranking prestiżu
Przed miesiącem Lion’s House wspólnie z Home Brokerem przygotował ranking najbardziej pożądanych adresów w Krakowie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Przypomnijmy, że palma pierwszeństwa we Wrocławiu przypadła Sky Tower, w Warszawie wygrał apartamentowiec Złota 44, w Trójmieście Sea Towers, a w Krakowie Browar Lubicz. Celem rankingu jest wytypowanie adresów będących obiektem „powszechnego pożądania” w danym mieście z uwagi na niecodzienną architekturę budynku, wyjątkowość miejsca, sąsiedztwo celebrytów czy prestiż lokalizacji. Oczywiście takie cechy nieruchomości idą zwykle w parze z bardzo wysoką ceną, jaką trzeba zapłacić, aby mieć taki adres w dowodzie osobistym. Pod uwagę wzięto jedynie projekty z rynku pierwotnego.W drugiej odsłonie rankingu „top adresy”, Lion’s House i Home Broker przyjrzały się rynkom nieruchomości mieszkaniowych w kolejnych miastach. Tym razem są to: Białystok, Katowice, Łódź i Poznań. Ranking powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród doradców ds. nieruchomości w wybranych miastach, którzy w ramach głosowania mogli wskazać trzy ich zdaniem najbardziej pożądane przez mieszkańców adresy. Te, które uzyskały najlepsze wyniki zostały ujęte w zestawieniu „top” stworzonym odrębnie dla każdego miasta.
Najdroższe niekoniecznie od dewelopera
Jednym z głównych wniosków płynących z przeprowadzonych badań jest ten, że dostępna oferta najdroższych adresów jest w poszczególnych miastach bardzo zróżnicowana. Tak jak w Warszawie, Wrocławiu czy Trójmieście na podium stanęły nawet ponad 200 metrowe apartamentowce (Sky Tower ma 212 metrów wysokości), to w dziś badanych miastach takich nieruchomości deweloperzy nie budują. W tych lokalizacjach najbardziej prestiżowe adresy w ofercie rynku pierwotnego mają odrestaurowane kamienice, lofty lub osiedla o wysokim standardzie.
Lokalni doradcy Home Broker zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię. – W Łodzi osoby najzamożniejsze niekoniecznie kupują nieruchomości od deweloperów. Znacznie częściej budują własne rezydencje według wybranego przez siebie projektu i na wcześniej wyszukanej działce. Dzieję się tak na przykład na terenie Julianowa w sąsiedztwie Lasu Łagiewnickiego.– relacjonuje Arkadiusz Lisiecki, kierownik oddziału Home Broker w Łodzi. - Podobnie jest w Białymstoku, gdzie osoby zamożne wybierają dzielnice: Wygoda, Jaroszówka czy Zawady lub takie miejscowości jak: Nowodworce, Grabówka, Sobolewo. – mówi Justyna Cimoch, kierownik Home Broker z Białegostoku.
Szukając miejsca na rezydencję za miastem osoby zamożne zwracają szczególną uwagę na jakość komunikacji, która często może być lepsza niż w przypadku lokalizacji stricte miejskich. - W przypadku Katowic ze ścisłego centrum do Piotrowic, Ochojca lub Panewnik jedzie się w godzinach szczytu od 45 do 60 minut. Dla porównania z centrum na teren Kochłowic (Ruda Śląska) lub Morg (Mysłowice) autostradą jedzie się około 20 minut. – mówi Krzysztof Adamski, kierownik oddziału Home Broker z Katowic. Podkreśla przy tym, że dla osób decydujących się na budowę domu, a nie zakup apartamentu, bardzo ważne jest aby okolica była ponadto spokojna i zielona.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)