eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRuszają dopłaty do domów energooszczędnych

Ruszają dopłaty do domów energooszczędnych

2012-12-22 00:05

Przeczytaj także: Dopłaty na energooszczędny dom już wkrótce


Pasywny = perfekcyjny

Budowa domów pasywnych nie ma niestety w Polsce najbogatszej historii. Pierwszy w Polsce, ale podobno także w całej Europie Środkowo-Wschodniej budynek pasywny z certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt powstał sześć lat temu w Smolcu pod Wrocławiem. Dom ten, co ciekawe wystawiony ostatnio na sprzedaż w cenie 1,2 mln złotych, jest uważany po dziś dzień za jedyny tego typu obiekt z udokumentowanym standardem pasywności w kraju. W rzeczywistości w ostatnich latach powstało podobno jeszcze kilka domów pasywnych głównie w okolicach Warszawy, zaś liczbę domów niskoenergetycznych szacuje się na kilkadziesiąt, a więc także raczej niewiele, a poza tym brak jest jakichkolwiek danych na temat parametrów tych nieruchomości.

Dlaczego zatem ten niewątpliwie atrakcyjny standard budownictwa nie znalazł do tej pory u nas większego uznania w oczach rodzimych inwestorów? Poza niską świadomością społeczną istnienia takich rozwiązań, głównym powodem może być najwyższy stopień specjalizacji budowlanej oraz wyśrubowane standardy architektoniczne, konstrukcyjne, materiałowe i wykonawcze, niezbędne do osiągnięcia optymalnych parametrów izolacyjnych oraz rekordowej redukcji zużycia energii w trakcie eksploatacji. Innymi słowy, dom pasywny to dom zaprojektowany i wybudowany przez zespół najwyższej klasy specjalistów w sposób perfekcyjny, z absolutną dbałością o najmniejsze szczegóły. Niestety, co oczywiste, to także dom droższy w realizacji od domu tradycyjnego, w stopniu szacowanym w polskich warunkach nawet na 35 procent – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Popyt pod znakiem zapytania?

Czy zatem istnieje realne zagrożenie, że nowy program spali na panewce i raczej nie spotka się z zadowalającym odzewem rynkowym? Na to raczej się nie zanosi. Według badań popytu przeprowadzonych na zlecenie NFOŚiGW przy dopłacie w wysokości 40 tys. zł. brutto co trzeci inwestor jest gotowy zainwestować w dom wysokoenergooszczędny, a przy dopłacie w wysokości 15 tys. zł. brutto co piętnasty chciałby zainwestować w mieszkanie o tej klasie energooszczędności. Wynika stąd, że myślenie firm deweloperskich o rozszerzeniu biznesu o energooszczędne budownictwo jednorodzinne ma przed sobą przyszłość. Czy już ta najbliższa zaowocuje dużą liczbą takich inwestycji? Raczej trudno jest obecnie coś takiego prognozować. Pierwszy rok z różnych powodów będzie zapewne najtrudniejszy dla tego typu inicjatyw, a liczba inwestycji ograniczona, także za sprawą kryzysu rynkowego. Z czasem jednak będzie z pewnością coraz lepiej, czyli przede wszystkim coraz więcej.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku inwestycji pasywnych i wysokoenergooszczędnych budynków wielorodzinnych, a więc mówiąc wprost - mieszkań. Problem nie tkwi nawet w raczej skromnym odzewie respondentów wspomnianego badania popytowego, sygnalizującym zainteresowanie tematem na poziomie zaledwie nieco ponad 6-cio procentowym, ale w innych czynnikach. Przede wszystkim w Polsce mamy wciąż do czynienia z marną dostępnością cenową mieszkań i częstym balansem na krawędzi zdolności kredytowej rodzimych amatorów własnego M. Kwota 11 czy nawet 16 tys. złotych dopłaty z programu NFOŚiGW pokryje tylko niewielką część różnicy w cenie mieszkania tradycyjnego i analogicznego lokum o standardzie pasywnym. W tej sytuacji przysłowiowy Kowalski stając przed dylematem zakupu mieszkania dwupokojowego w budynku pasywnym, albo w tej samej cenie lokum znacznie większego 3-pokojowego w budownictwie tradycyjnym, w zdecydowanej większości przypadków wybierze tę drugą opcję.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: