Koszty utrzymania mieszkania XI 2012
2012-12-17 11:58
Spory wzrost cen energii cieplnej © Calek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Koszty utrzymania mieszkania X 2012
Odczyt poziomu listopadowej inflacji był na poziomie jedynie trochę lepszym niż prognozy. GUS podał dziś, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były w listopadzie średnio o 2,8% wyższe niż przed rokiem. Prognozy ekonomistów mówiły o poziomie 2,9%, a jeszcze odczyt inflacji sprzed miesiąca był na poziomie 3,4%. W listopadzie do celu inflacyjnego (2,5%) było już więc niedaleko. Częściowo może to wynikać z efektów bazy – przed rokiem ceny dynamicznie rosły. W listopadzie 2011 roku inflacja była na poziomie 4,8% (r/r).Po raz pierwszy od 16 miesięcy w ujęciu rok do roku najmocniej ze wszystkich głównych składników inflacji rosły koszty związane z użytkowaniem mieszkania. W ostatnich miesiącach przeważnie najmocniej drożały koszty transportu. Za użytkowanie i wyposażenie mieszkania w listopadzie trzeba było płacić o 4,3% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem (w październiku wzrost wynosił 4,6%). W przypadku transportu ceny rosły tylko o 3,1%, a więc nawet wolniej niż ceny żywności (wzrost o 3,9% r/r). Spadek dynamiki wzrostu kosztów związanych z transportem jest głównie efektem spadku cen paliw (konsekwentnie od dwóch miesięcy). Te w samym listopadzie były o 2,4% niższe niż miesiąc wcześniej. W ujęciu rocznym staniała tylko kategoria odzież i obuwie. Za te towary trzeba było płacić w listopadzie o 4,8% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.
Spory wzrost cen energii cieplnej
W listopadzie roczny wskaźnik wzrostu kosztów utrzymania nieruchomości (4,8% r/r) był o ponad połowę wyższy niż średni wskaźnik wzrostu cen towarów i dóbr konsumpcyjnych, ale niższy niż w październiku (5,1% r/r). Względem tego miesiąca w listopadzie trzeba było jednak na utrzymanie mieszkania wyłożyć o 0,1% więcej. Zdrożały: usługi kanalizacyjne (0,1% m/m), najem mieszkania (0,1% m/m), ceny nośników energii (0,1% m/m). W przypadku tego ostatniego wzrost był wynikiem głównie wzrostu cen energii cieplnej (o 0,4% m/m). W listopadzie niższe ceny niż w październiku obowiązywały natomiast na: meble i elementy meblarskie oraz sprzęt gospodarstwa domowego (po 0,3% m/m) oraz środki do prania i czyszczenia (o 0,1% m/m).
fot. Calek - Fotolia.com
Spory wzrost cen energii cieplnej
W ujęciu rocznym, w odróżnieniu od miesięcznego, zmiany cen nośników energii są bardziej dynamiczne. Dane GUS, pokazujące zmiany cen poszczególnych nośników energii, dostępne są za październik. Najmocniej drożał w ostatnich 12 miesiącach gaz (7,7%). Na kolejnym miejscu znalazła się dynamika wzrostu cen energii cieplnej, za którą w październiku tego roku trzeba było płacić o 6,1% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. O niewiele mniej, bo 5,9% zdrożała w ciągu 12 miesięcy energia elektryczna. Po raz jedenasty z rzędu odnotowano też malejącą dynamikę wzrostu cen opału (3,4% r/r). Wciąż jest to jednak wynik wyższy niż wskaźnik inflacji.
fot. mat. prasowe
Ceny związane z użytkowaniem nieruchomości na tle inflacji
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)