Rynek nieruchomości mieszkaniowych III kw. 2012
2012-12-27 13:09
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych I kw. 2012
Obok braku nowych kredytów mieszkaniowych w walutach obcych obserwujemy zwiększające się kwartalne spadki stanu należności gospodarstw domowych z tytułu tych kredytów, co świadczyć może o ich spłatach i/lub przewalutowaniu na kredyty mieszkaniowe złotowe w wyniku procedur bankowych przy zagrożonym kredycie oraz windykacji, na co wskazują analitycy UKNF. Nadal obserwujemy niewielkie pogarszanie się jakości kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez gospodarstwa domowe - rośnie wskaźnik kredytów uznanych za zagrożone.
fot. mat. prasowe
Kredyty gospodarstw domowych na nieruchomości mieszkaniowe (w mld PLN)
Kredyty dla przedsiębiorstw na nieruchomościsą niskie na tle kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych, jednak ich wartość rośnie, a jakość pogarsza się. Wskaźnik kredytów dla deweloperów na nieruchomości mieszkaniowe uznanych przez banki za zagrożone wyniósł w omawianym kwartale ok. 25%. Jednak mimo historycznie wysokiego poziomu, nie stanowi to zagrożenia dla stabilności systemu bankowego, ponieważ udział tych kredytów w aktywach banków udzielających najwięcej tych kredytów wynosił mniej niż 4%. Od IV kw. 2010 r. zauważyć można stagnację stanu zadłużenia deweloperów z tytułu kredytów na projekty mieszkaniowe, jednocześnie stan zadłużenia przedsiębiorstw z tytułu kredytów na nieruchomości biurowe oraz pozostałe wykazuje niewielki trend wzrostowy.Wskazywać to może na większe obecnie zainteresowanie inwestorów rynkiem nieruchomości komercyjnych, co może wynikać z niepewnej sytuacji w innych sektorach gospodarki.
Informacje o badaniu
Niniejsza informacja powstała na podstawie analizy danych z Bazy Rynku Nieruchomości BaRN, bazy cen ofertowych mieszkań PONT Info Nieruchomości, baz SARFIN i AMRON Związku Banków Polskich, zbiorczych danych Biura Informacji Kredytowej, danych firmy Sekocenbud, GUS, NBP. Ceny ofertowe mieszkań wystawianych na rynek oraz kwestie związane z zyskownością projektów deweloperskich opracowano na podstawie danych firmy Real Estate Advisory Service (dalej REAS) oraz informacji GUS (F01 i F02).
Jacek Łaszek, Hanna Augustyniak, Krzysztof Olszewski, Krzysztof Gajewski, Marta Widłak
Przeczytaj także:
Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, nieruchomości, ceny mieszkań, rynek mieszkaniowy, kredyty hipoteczne
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)