Rynek mieszkaniowy: spowolnienie trwa
2013-01-15 13:26
Spowolnienie w mieszkaniówce wciąż trwa © ArTo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy wyhamowuje?
Deweloperzy mieszkaniowi z dużymi nadziejami wypatrywali ostatniego kwartału ubiegłego roku, licząc na „mini prosperitę” związaną z wygasającym programem kredytów preferencyjnych. Niestety, statystyki sprzedaży za ubiegły rok, ze szczególnym uwzględnieniem czwartego kwartału, raczej nie stanowią najlepszego pretekstu do otwierania butelek z szampanem dla zdecydowanej większości zarządów najbardziej rozpoznawalnych rodzimych firm deweloperskich. Na dziesięć przedmiotowych spółek zaledwie dwie mogą uznać miniony rok za sprzedażowo w miarę udany jak na warunki kroczącej rynkowej dekoniunktury, natomiast powody do zadowolenia z osiągnięć handlowych ostatniego „rodzinnego” kwartału są udziałem nie więcej niż 3 firm.fot. ArTo - Fotolia.com
Spowolnienie w mieszkaniówce wciąż trwa
Analizując dane sprzedażowe dziesięciu głównych deweloperów giełdowych, należy mieć na uwadze fakt, że są to podmioty zdecydowanie najlepiej usytuowane w ekonomicznych realiach rynku nieruchomości, posiadające optymalny potencjał działania i rozwoju, największe możliwości inwestycyjne, promocyjne czy wreszcie cieszące się największym zaufaniem wśród potencjalnych klientów. Dlatego też dość niepokojąco prezentują się tu liczne dwucyfrowe, sięgające 50 proc. spadki sprzedaży zarówno w ujęciu rocznym jak i kwartalnym. W tej sytuacji być może za sukces należy uznać „tylko” 13-procentowy sumaryczny regres sprzedaży mieszkań w całym 2012 roku i niespełna 7-procentowy w ostatnim kwartale dla „pierwszoligowej” deweloperskiej dziesiątki – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.
Z omawianej grupy podmiotów zdecydowanie na plus wyróżniają się dwa: Robyg oraz Ronson, które zarówno w ujęciu ostatniego kwartału jak i całego ubiegłego roku odnotowały progres w stosunku do roku 2011. Uwagę zwraca zwłaszcza wynik tej ostatniej spółki, która sprzedaż w 4 kw. 2012 wręcz podwoiła w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Czy w związku z tym można podejrzewać, że wynik Ronsona jest skutkiem maksymalnego cięcia cen, a tym samym marży deweloperskiej decydującej o rentowności sprzedaży? Raczej jest wynikiem kombinacji niskiej bazy, tzn. słabej sprzedaży w IV kw. 2011 roku i dokładnie odwrotnej sytuacji w ostatnim kwartale 2012. Zresztą rynek giełdowy dostrzega i docenia efekty pracy zarządu spółki, której notowania giełdowe od początku września ub. roku zanotowały 50-proc. wzrost, a więc znacznie powyżej średniej dla branży mierzonej wzrostem indeksu WIG-deweloperzy.
fot. mat. prasowe
Sprzedaż głównych spółek deweloperskich
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)