eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRynek nieruchomości 2012

Rynek nieruchomości 2012

2013-01-30 10:20

Przeczytaj także: Ceny mieszkań I 2013


Widać, że dla Użytkowników poszukujących mieszkania do wynajęcia ważnym elementem takiej nieruchomości jest garaż. To wy¬rażenie jest najczęściej używane jako kluczowe. Inne frazy to m.in.: mieszkanie umeblowane, nieumeblowane czy mieszkanie z ogródkiem. Domy na sprzedaż poszukiwane są według następujących dodatkowych kryteriów: dom nad jeziorem, dom w kamienicy, dom z garażem czy dom z basenem.

Poszukujący działek i gruntów często w wyszukiwarce szczegółowej zamieszczają m.in.: działka nad jeziorem, z linią brzegową, działka nad stawem. Widać zatem, że wielu użytkowników szuka działek rekreacyjnych.

ZMIANY CEN NIERUCHOMOŚCI W ROKU 2012 W WYBRANYCH KATEGORIACH

Z danych zawartych w serwisie Dom.Gratka.pl wynika, że w kategorii mieszkań jednopokojowych na rynku wtórnym, ceny ofertowe spadały najbardziej w Krakowie – zanotowano tutaj korektę ceny z grudnia 2012 do ceny ze stycznia na poziomie 15 proc. Mieszkania dwupokojowe w ciągu zeszłego roku najbardziej potaniały w stolicy Dolnego Śląska (-11,3 proc.). Lokale trzypokojowe największe spadki zanotowały w Łodzi (-9 proc.).

fot. mat. prasowe

Rynek pierwotny - ceny

Ceny nowych mieszkań w zeszłym roku rządziły się swoimi prawami, głównie ze względu na kończący się program „Rodzina na swoim” i wprowadzanie przez deweloperów na rynek sprzedaży tańszych inwestycji.


Warto wspomnieć, że struktura mieszkań będących w sprzedaży na rynku wtórnym w zeszłym roku, dawała obraz większej ilości mieszkań wybudowanych po 2000 roku. To daje podstawę by sądzić, że sprzedający którzy nadal pozostają z taką nieruchomością w sprzedaży, będą coraz mniej skłonni by dalej obniżać ceny. Mieszkania z tzw. nowego rynku wtórnego (wybudowane po 2000 roku) są droższe niż mieszkania wybudowane przed 2000 r.

Rynek pierwotny

Ceny nowych mieszkań w zeszłym roku rządziły się swoimi prawami, głównie ze względu na kończący się program „Rodzina na swoim” i wprowadzanie przez deweloperów na rynek sprzedaży tańszych inwestycji. Wielu deweloperów chciało dostosować ceny w swoich inwestycjach do poziomu cenowego kwalifikującego do dopłaty w programie rządowym, który cieszył się największym powodzeniem kupujących pod koniec 2012 roku.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że mimo takich działań pozostała nadal wysoka nadwyżka niesprzedanych lokali. Taka sytuacja może powodować, że na rynku pierwotnym możemy nadal obserwować delikatne obniżki cenowe – przynajmniej w pierwszych kwartałach 2013 roku, głównie w grupie mieszkań wcześniej kwalifikowanych na sprzedaż w programie „Rodzina na swoim”. Jednak taka sytuacja może trwać jedynie do momentu zmniejszenia nadwyżki lokalowej.

fot. mat. prasowe

Rynek wtórny - ceny

Z danych zawartych w serwisie Dom.Gratka.pl wynika, że w kategorii mieszkań jednopokojowych na rynku wtórnym, ceny ofertowe spadały najbardziej w Krakowie – zanotowano tutaj korektę ceny z grudnia 2012 do ceny ze stycznia na poziomie 15 proc.


Warto także wspomnieć, że sytuacja na rynku nowych mieszkań wynika po części z ostrzejszej od początku 2012 roku polityki kredytowej banków. Niekorzystne dla kupujących zmiany w udzielaniu kredytów hipotecznych, powodowały wstrzymanie decyzji o zakupie nieruchomości lub drastycznie zmniejszały zdolność kredytową potencjalnych klientów.
Oprócz wysokich kosztów kredytowych, duża podaż w stosunku do popytu wynika także z: rosnącego bezrobocia, emigracji osób będących potencjalnymi nabywcami nieruchomości, a także spekulacji na rynku nieruchomości. Część z tych czynników musi się zmienić, jeżeli znacząco ma wzrosnąć zakup nowych lokali.

Z danych serwisu Dom.Gratka.pl wynika, że mieszkania najbardziej poszukiwane przez kupujących na rynku pierwotnym należą do tzw. segmentu kompaktowego – lokale 2-3 pokojowe z metrażem nie przekraczającym 60 m kw. Z analizy cen, które kształtowały się na rynku pierwotnym mieszkań na początku i na końcu 2012 roku wynika, że w większości miast wojewódzkich przedstawionych powyżej dochodziło do spadku cen ofert deweloperskich. W grupie mieszkań jednopokojowych największy spadek nastąpił na rynku gdańskim – korekta wyniosła ponad 26 proc. Jest to największa zauważona obniżka. W segmencie mieszkań dwupokojowych największe obniżki widać we Wrocławiu – blisko 11 proc. Nowe mieszkania trzypokojowe najbardziej potaniały w Krakowie – 10,1 proc.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Ceny mieszkań I 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: