Mieszkania używane: najważniejsza cena
2013-02-08 11:53
Mieszkania używane: najważniejsza cena © kravka - Fotolia.com
Przeczytaj także: Cena i lokalizacja mieszkania najważniejsze
Dla nabywców mieszkań używanych najważniejszymi elementami decydującymi o zakupie są: cena mieszkania, jego lokalizacja i układ lokalu – wynika z badania przeprowadzonego wśród doradców Home Broker i Lion’s House. Wyniki te są zbieżne z tym co w największym stopniu wpływa na ocenę oferty na rynku pierwotnym. Ocena ważności każdego z wyodrębnionych elementów wpływających na decyzję o zakupie stanowi średnią z zebranych opinii doradców ds. nieruchomości. Badanie ankietowe przeprowadzono na prawie 300 respondentach w styczniu br. Doradcy oceniali więc sytuację już po zakończeniu działania programu „Rodzina na swoim”.Cena, lokalizacja i cena
O tym, czy potencjalny nabywca wybierze konkretny lokal używany, decyduje oczywiście jego cena. Powód jest prosty – to przecież od niej zależy, czy kupującego na konkretne „cztery kąty” stać czy nie. Na drugim miejscu w hierarchii potrzeb nabywców uplasowała się lokalizacja, a więc czynnik, który w największym stopniu decyduje o atrakcyjności nieruchomości. Pod tym pojęciem mieści się bowiem ocena sąsiedztwa nieruchomości, dostępność komunikacyjna czy dostęp do punktów handlowych i usługowych czy oświaty. Odrobinę niższą ocenę otrzymała… cena. Tym razem jednak w przeliczeniu na metr. Przypomnijmy, że to od tej wartości często zależało, czy dana nieruchomość kwalifikowała się do budżetowych dopłat, czy nie. Najprawdopodobniej więc gdyby badanie to przeprowadzone zostało w czwartym kwartale zeszłego roku, cena metra mogłaby zająć wyższą pozycję w hierarchii ważności. Niemniej jednak wciąż przeciętny nabywca mieszkania ocenia atrakcyjność kwoty, jaką musi zapłacić za lokum przeliczając ją na jednostkę powierzchni. Jest to więc ważny aspekt przy wyborze mieszkania. Niżej, a więc na czwartym miejscu w hierarchii potrzeb potencjalnych nabywców, uplasował się układ mieszkania. Trudno się temu dziwić. Wprowadzenie zmian w rozkładzie pomieszczeń używanego, a więc często już wykończonego lokalu, wymaga czasu, nakładów finansowych i nie zawsze jest możliwe w związku z brakiem możliwości ingerowania w elementy konstrukcyjne budynku.
fot. kravka - Fotolia.com
Mieszkania używane: najważniejsza cena
Koszty używanego ważniejsze niż nowego
Aż do czwartego miejsca w hierarchii czynniki decydujące o atrakcyjności mieszkania używanego są identyczne jak na rynku pierwotnym. Na piątym miejscu uplasował się koszt utrzymania mieszkania. Jest to więc ważny element decydujący o wyborze nieruchomości. Na rynku wtórnym kwestia ta jest więc znacznie ważniejsza niż na pierwotnym, w przypadku którego koszty utrzymania zajęły dopiero 7 miejsce. Może to być wynikiem tego, że nabywcy nowych mieszkań są często przekonani o tym, że zastosowane technologie pozwolą im oszczędzić na wydatkach eksploatacyjnych. Rzeczywiście może tak być, bo na przykład zgodnie z danymi Home Broker koszt ogrzewania mieszkania w nieocieplonym bloku z „wielkiej płyty” może być nawet dwukrotnie wyższy niż podobnego lokum w nowym budynku. Trzeba jednak podkreślić, że poprawna termomodernizacja betonowych bloków może spowodować, że koszty ogrzewania w obu typach budownictwa będą podobne.
fot. mat. prasowe
Co jest najważniejsze dla nabywców na rynku wtórnym?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)