eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościZmiana mieszkania: co kieruje Polakami?

Zmiana mieszkania: co kieruje Polakami?

2013-02-16 00:05

Zmiana mieszkania: co kieruje Polakami?

Przeprowadzka © flashpics - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Co czwarta osoba (dokładnie 25,6%), która chce sprzedać mieszkanie i kupić inne, jako główny powód takiej decyzji podaje potrzebę zmiany lokalizacji - wynika z najnowszego badania portalu nieruchomości domy.pl. Z kolei blisko połowa (47,8%) badanych planujących przeprowadzkę wybierze większy lokal od tego, w którym żyje obecnie.

Przeczytaj także: Polacy a zmiana mieszkania

Nie powinno dziwić, że dla tak wielu zmiana lokalizacji ma kluczowe znaczenie. Należy pamiętać, że położenie mieszkania w takiej, a nie innej części danego miasta ma bardzo duży wpływ na jego cenę. Własne lokum wybieramy w takim miejscu, abyśmy bez zbędnych problemów dojechali do pracy – z tego względu, skupiając się na rynku warszawskim, wartość lokalu wzrasta, gdy ten położony jest np. na linii metra. Dobra lokalizacja to również miejsce w bliskości terenów zielonych oraz takie, gdzie nie trudno o liczne punkty handlowo-usługowe, np. tańsze sklepy spożywcze, pocztę, aptekę, bank, itp.

Zmiana miejsca zamieszkania nie musi wcale oznaczać zmiany na lepsze. Część ankietowanych decyduje się, przeważnie z pobudek oszczędnościowych, na sprzedaż starego M i kupno nowego, o podobnym standardzie i powierzchni, ale np. w tańszej, mniej atrakcyjnej dzielnicy. Zrozumiemy to lepiej, gdy przyjrzymy się cenom mieszkań w Warszawie, gdzie lokale na peryferiach stolicy, np. w Rembertowie czy na Targówku, są prawie dwa razy niższe od tych w Śródmieściu. Za jeden m2 mieszkania z rynku wtórnego w Rembertowie zapłacimy obecnie 6576 zł, natomiast w Śródmieściu aż 11058 zł.

fot. mat. prasowe

Jakiego mieszkania szukają osoby, które mają już M i je sprzedają?

Prawie co dziesiąty (9,4%) ankietowany przez portal nieruchomości domy.pl chce przeprowadzić się do lokalu o wyższym standardzie niż ten, który obecnie posiada.


Blisko 48% planujących przeprowadzkę chce zamieszkać w większym lokalu. Na taką decyzję często ma wpływ np. pojawienie się dziecka w rodzinie i potrzeba przygotowania dodatkowego pokoju dla najmłodszego lokatora. Spora część badanych przez portal domy.pl planuje przeprowadzkę do większego lokalu również dlatego, że chce zamieszkać wspólnie z bliską osobą. Dlatego też kawalerki, w których trudno o komfort dla pary lub małżeństwa, zamieniane są np. na mieszkania 2-pokojowe.

fot. flashpics - Fotolia.com

Przeprowadzka

Co czwarta osoba (dokładnie 25,6%), która chce sprzedać mieszkanie i kupić inne, jako główny powód takiej decyzji podaje potrzebę zmiany lokalizacji.


Prawie co dziesiąty (9,4%) ankietowany przez portal nieruchomości domy.pl chce przeprowadzić się do lokalu o wyższym standardzie niż ten, który obecnie posiada, czyli np. do M lepiej wykończonego lub zbudowanego z lepszych materiałów. Co ciekawe – aż 16% planuje przenieść się do mniejszego mieszkania, natomiast tylko niecałe 2% badanych szuka lokalu o niższym standardzie. W tej ostatniej grupie decyzja o przeprowadzce to często konieczność, a nie wybór.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 22-29 stycznia na grupie 1 677 osób poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w portalu nieruchomości domy.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: