eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRebel One w Soho Factory

Rebel One w Soho Factory

2013-03-05 00:22

Rebel One w Soho Factory

Stara hala fabryczna © lq75 - Fotolia.com

Rebel One to pierwszy budynek mieszkalny jaki powstaje na terenie Soho Factory na warszawskim Kamionku. Soho to gorący adres na mapie stolicy - kolejny przykład udanej rewitalizacji obszarów poprzemysłowych, gdzie tradycja w udany sposób łączy się z nowoczesnością – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Brylowska 2 w Warszawie

Kiedy patrzymy na wstępne rysunki projektowe Rebel One, na których widać jedynie podstawowy obrys bryły budynku, nie robi on specjalnego wrażenia, ot kolejny mieszkalny klocek. Jednak strój w jaki ostatecznie przyoblecze się obiekt uczyni go niepowtarzalnym. To już nie toporny prostopadłościan, ale raczej zbiór klocków, poukładanych i ozdobionych w przemyślny sposób.

Ostateczny efekt architektoniczny powinien być niebanalny (o czym za chwilę), tak jak niebanalne jest miejsce, w którym Rebel One powstaje. Architekci starali się bowiem nawiązać do historii terenów przy Mińskiej 25, a jest ona bardzo ciekawa. Kamionek to jedna z najstarszych osad na terenie Warszawy, wspominana w dokumentach z XI w., w późniejszych wiekach było to miejsce pierwszej wolnej elekcji królewskiej. Dynamiczny rozwój tej części miasta nastąpił na przełomie XIX i XX w kiedy Kamionek przekształcił się w jedną z najbardziej uprzemysłowionych dzielnic Warszawy. Do 1938 r. działają tu 42 zakłady przemysłowe (głównie branży metalowej), a w kamionkowskich fabrykach i manufakturach pracuje 14 % ogółu zatrudnionych w stolicy.

Wystarczy wspomnieć tak znane przedwojenne firmy jak Fabryka Wyrobów Ołowianych i Cynowych W. Kemnitza, Zakłady Elektroniczne „Bracia Borkowscy”, Fabryka Sprzętu Spawalniczego „Perun”, Państwowe Zakłady Tele- i Radiotechniczne, Polskie Zakłady Optyczne oraz ważne zakłady zbrojeniowe „Pocisk”. Przemysł dominuje także po wojnie – przy Mińskiej produkowane są m.in. motocykle, w tym słynne skutery „Osa”. Schyłek epoki przemysłowej przynosi dopiero koniec XX wieku, kiedy w wyniku przemian ekonomicznych padają kolejne fabryki, a teren przy Mińskiej 25 zamienia się w postindustrialną pustynię – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

fot. lq75 - Fotolia.com

Stara hala fabryczna

Soho to gorący adres na mapie stolicy - kolejny przykład udanej rewitalizacji obszarów poprzemysłowych, gdzie tradycja w udany sposób łączy się z nowoczesnością.


Park architektury

Projekt Soho Factory, który jest dziełem funduszu Black Lion i jego prezesa Rafała Bauera, przywrócił życie na Mińską 25. Dawne fabryki i hale magazynowe zmieniły się w galerie sztuki, siedziby biur projektowych, kluby i restauracje. Stałą siedzibę znalazło tutaj Muzeum Neonów. Powstała awangardowa przestrzeń dla kultury i biznesu. Ideą było stworzenie małej dzielnicy, która dedykowana byłaby szeroko rozumianej działalności artystycznej, coś na podobieństwo nowojorskiego Soho. – Zrewitalizowane powierzchnie muszą trafić w ręce osób, które je po prostu kochają. To ważne, bo stare budynki mają swoje niespodzianki i duszę, z którą trzeba żyć w zgodzie. Ten, kto tego nie rozumie i nie czuje, do loftu w ogóle nie powinien podchodzić – pisze na swoim blogu Rafał Bauer. Do praskiego Socho trafili tacy właśnie ludzie, z wizją i odważnymi pomysłami. Artyści i młodzi architekci wspólnymi siłami stworzyli unikalną przestrzeń na gruzach dawnych fabryk i warsztatów.

Ale Soho Factory to nie tylko rewitalizacja postindustrialnych obiektów i pole do działalności artystycznej. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jest tu także miejsce na nowe inwestycje mieszkaniowe. Tym bardziej, że miejsca jest tu sporo, bo aż 8 ha. - Inwestor postanowił, że stworzy przy Mińskiej 25 architektoniczny kolaż starego i nowego, a całość ochrzcił mianem „parku architektury. Już w trakcie rewitalizacji trwały prace koncepcyjne związane z planem budowy osiedla, które miało idealnie wpisać się w industrialną atmosferę i dziedzictwo – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.
Przeczytaj także: Willa Wrocław już gotowa Willa Wrocław już gotowa

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: