eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyWarto rozważyć inwestycje w ziemię

Warto rozważyć inwestycje w ziemię

2013-03-08 00:05

Warto rozważyć inwestycje w ziemię

Warto rozważyć inwestycje w ziemię © Schlierner - Fotolia.com

"Kupujcie ziemię, bo już jej nie produkują" powiedział kiedyś Mark Twain i zapewne wszyscy przytakniemy tym słowom, ale co z tego, jeżeli nie zawsze wiemy, jak inwestować mądrze? Orientujemy się na ogół, że ziemia rolna zdrożała od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej o blisko 300%, ale co z tego, skoro nasz wzrost będzie jedynie statystyczny, jeśli nie będzie potwierdzony w przyszłości transakcją sprzedaży. Czy właśnie o to nam chodzi?

Przeczytaj także: Inwestycja w ziemię jako lokata oszczędnościowa

W ujęciu długookresowym ziemia jest niewątpliwie bezpieczną inwestycją. Zostało to już wielokrotnie dowiedzione - ostatnio w Polsce na przełomie roku 1989/1990, kiedy to po załamaniu gospodarki PRL inflacja sięgnęła kilkuset procent w ciągu kilkunastu miesięcy. Ziemia obroniła wtedy skutecznie kapitał inwestorów, a osoby, które w tym czasie trzymały gotówkę w rodzimej walucie – cóż, wspominają ten burzliwy okres do dzisiaj i to raczej niechętnie. Takich przykładów na świecie znamy wiele.

Rzeczywiście ziemia drożeje i to drożeje zazwyczaj systematycznie, a w szczególności już rolna. Czynników tego jest wiele, m.in. rosnąca liczba ludności i potrzeba jej wyżywienia, wzrost zamożności populacji, rozwój terenów niezurbanizowanych, naturalnie ograniczona podaż ziemi, bo rzeczywiście jej nie produkują. Eksperci w tej dziedzinie są zgodni co do tego, że w dłuższym okresie wartość ziemi zdecydowanie będzie rosnąć. A czego możemy oczekiwać w Polsce?

„Zwyżkujące od kilku lat ceny ziemi w Polsce nie są czymś niezwykłym" – twierdzi Maciej Kawecki Prezes firmy Rodzinne Inwestycje – „W ciągu ostatnich 10 lat ziemia w Rumunii zdrożała o 1817%, a na Węgrzech o 800%. Mimo że ceny ziemi w Polsce cały czas rosną – przy obecnym kursie dolara średnio przeszło 8 tys. USD za hektar - wciąż daleko nam do porównywalnych wielkością krajów europejskich jak Hiszpania, czy Niemcy. Jestem głęboko przekonany, iż zarówno w krótkoterminowym, jak i długoterminowym horyzoncie czasowym, inwestycje w ziemię będą nadal bardzo opłacalne. Obecnie inwestycja w grunt to najrozsądniejszy sposób lokowania kapitału”.

Specjaliści są zgodni w poglądach, iż ceny ziemi w Polsce, szczególnie w niektórych lokalizacjach są niedoszacowane i stąd wprowadzono ograniczenia zakupu ziemi rolnej dla cudzoziemców w okresie przejściowym, czyli do maja 2016 roku. Mamy więc jeszcze 3 lata, aby wykorzystać handicap, jaki otrzymaliśmy. Czy warto zainwestować? Każdy musi sam znaleźć na to odpowiedź, ale skoro jesteśmy w pozycji uprzywilejowanej, to prawdopodobnie warto.

fot. Schlierner - Fotolia.com

Warto rozważyć inwestycje w ziemię

Specjaliści są zgodni w poglądach, iż ceny ziemi w Polsce, szczególnie w niektórych lokalizacjach są niedoszacowane i stąd wprowadzono ograniczenia zakupu ziemi rolnej dla cudzoziemców w okresie przejściowym, czyli do maja 2016 roku.


Patrząc na kilkusetprocentowe wzrosty cen ziemi oraz stabilność tych inwestycji, mamy przeświadczenie, że dla nabywcy areałów sytuacja kształtuje się nader korzystnie, ale też wiemy, że w przypadku każdej inwestycji kluczowe znaczenia ma wiedza. Co z tego, że kupimy grunt w niskiej cenie za m2, skoro w przyszłości jedynym potencjalnym jej nabywcą będzie rolnik, który uprawia sąsiednie pole. Oczywiście na tej transakcji zarobimy kilkanaście, czy kilkadziesiąt procent rocznie, ale w przypadku tych inwestycji apatyty inwestorów są często większe. Czy takie oczekiwania są uzasadnione?

"Na inwestycjach w ziemię można uzyskać bardzo atrakcyjne stopy zwrotu już w okresie 2-3 lat, jednak lokalizacja jest kluczem do sukcesu. To ona decyduje o potencjale wzrostu wartości, a co najważniejsze, o płynności naszego gruntu w przyszłości. Faktycznie dopiero ostateczna transakcja sprzedaży i rynek potwierdzają, czy osiągnęliśmy zysk. Oferujemy inwestorom jeden grunt po przeanalizowaniu znacznie powyżej 100 potencjalnie atrakcyjnych lokalizacji, weryfikując z rozwagą kilkadziesiąt czynników, które mają wpływ na wartości ziemi w przyszłości - informuje Maciej Kawecki Prezes firmy Rodzinne Inwestycje i dodaje, że "ta weryfikacja wymaga doświadczenia. Naszemu zespołowi zajęło blisko 5 lat, aby nauczyć się inwestować bezpiecznie".

Inwestycje w ziemię dotychczas były postrzegane jako trudne i dostępne dla wąskiego grona ludzi dysponujących dużym kapitałem. Obecnie coraz więcej osób inwestuje w grunty w atrakcyjnych lokalizacjach. Okazuje się bowiem, że już za kilkadziesiąt tysięcy złotych możemy nabyć grunt w bardzo perspektywicznej lokalizacji, atrakcyjny inwestycyjnie, zarówno w krótkim, jak i dłuższym, okresie. Zakup ziemi, dokonany z rozsądkiem gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki temu, że jesteśmy jedynym właścicielem działki i sami decydujemy, bez żadnych ograniczeń, o losach naszej inwestycji, a z drugiej strony coraz częściej możemy liczyć na pomoc profesjonalistów już na etapie zakupu gruntu, jak również w przyszłości w zakresie zarządzania taką inwestycją. Czy warto inwestować? Na to pytanie każdy sam musi sobie odpowiedzieć, ale z pewnością warto rozważyć taką opcję.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Myślę, że inwestowanie w grunty rolne

    Paulinna / 2013-05-16 11:44:50

    Myślę, że inwestowanie w grunty rolne wymaga sporo zachodu, by powiększyć ich wartość: odrolnienie, przekształcenie w działkę budowlaną, uzbrojenie terenu, jeżeli potrzeba, załatwienie wszystkich formalności w urzędach z tym związanych. Też jestem zdania, że czasami lepiej oddać działanie w ręce profesjonalistów. Są teraz nowe programy inwestowania w grunty rolne, typu Briland.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • wybór programu inwestycyjnego

    mrzona / 2013-06-17 00:49:24

    Przy inwestowaniu w ziemię dobrze jest znaleźć odpowiedni program inwestycyjny, który: po pierwsze, by dawał Ci papier, poświadczający, że dany grunt jest Twój, dwa, oferował do wyboru różne okresy: krótszy i dłuższy zamknięcia inwestycji, dzięki czemu Ty sam decydujesz na jak długo zamrażasz swoje pieniądze. Zdaje się, że wymieniony program inwestycyjny we wcześniejszym komentarzu, spełnia te dwa kryteria. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: