eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościWtórny rynek nieruchomości II 2013

Wtórny rynek nieruchomości II 2013

2013-03-12 12:41

Wtórny rynek nieruchomości II 2013

Wtórny rynek nieruchomości II 2013 © Tiberius Gracchus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Mieszkań wystawionych na sprzedaż o 36% więcej, a ceny ofertowe niższe średnio o 9%. Tak rysuje się obraz wtórnego rynku nieruchomości mieszkaniowych w lutym 2013 w porównaniu z sytuacją sprzed roku - podaje wspólny raport sporządzony przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości I 2013

Wzrost liczby ofert nawet o 50%, w takich miastach jak Opole, Lublin czy Białystok, świadczy o tym jak poważny jest zastój na rynku nieruchomości. Mimo że ceny nieustannie spadają, nie pojawiają się zainteresowani kupnem. W lutym sprzedający obniżyli swoje oczekiwania o kolejny 1%. Ponownie liderem spadków był Sopot z obniżką rzędu 2,2%. Średnia cena metra mieszkania w tym mieście zbliża się do poziomu 8 tys. za metr, czyli jest o 3 tys. mniej niż latem 2008 roku. Wysokie korekty cen - rzędu 1,6% nastąpiły również we Wrocławiu i Opolu, a także w Łodzi.

Jedynym wyjątkiem była w mijającym miesiącu Warszawa, gdzie nie odnotowujemy spadku ceny ofertowej. Wydaje się, że jest to bardziej zaklinanie rzeczywistości przez sprzedających niż odzwierciedlenie sytuacji na rynku. Podobnie jak w przypadku potencjalnych kupców u sprzedających również działa czynnik psychologiczny. Kupujący obawiają się przyszłości, a sprzedający żyją przeszłością i nie potrafią zrezygnować z poziomu cen sprzed 4-5 lat.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym II 2012 – II 2013

Jedynym wyjątkiem była w mijającym miesiącu Warszawa, gdzie nie odnotowujemy spadku ceny ofertowej. Wydaje się, że jest to bardziej zaklinanie rzeczywistości przez sprzedających niż odzwierciedlenie sytuacji na rynku.


DZIAŁKI BUDOWLANE

Wiosna to jeden z najlepszych momentów na zakup działki budowlanej. Ta pora roku nie tylko daje możliwość przyjrzenia się w jakim stanie znajduje się teren po wiosennych roztopach, jaki jest do niego dojazd, ale również po zimowym zastoju, ceny są nieco niższe. Analiza cen od 2008 roku wykazuje, że ziemia najbardziej potaniała poza aglomeracjami. Jednak również w największych miastach, w tym w Warszawie, gdzie ceny były najbardziej przeszacowane, widać spadek w stosunku do 2008, kiedy ceny były najwyższe (930 złotych za metr w Warszawie).

Najtańsze działki budowlane na terenach miast wojewódzkich można znaleźć w Opolu, Kielcach, Olsztynie, gdzie średnie ceny kształtują się na poziomie 145-150 złotych za metr kwadratowy. Warszawa jest jak zwykle najdroższą lokalizacją, ale w przypadku działek budowlanych dysproporcje między stolicą a pozostałymi aglomeracjami są wyjątkowo duże. Średnia cena warszawska jest ponad dwukrotnie wyższa od poznańskiej i krakowskiej i niemal 6 razy w porównaniu z najtańszymi lokalizacjami.

W porównaniu ze zmianami cen ofertowych mieszkań, działki potaniały w niewielkim stopniu. Aktualnie na całym rynku nieruchomości panuje recesja, kupujących nie ma wielu, również w segmencie działek budowlanych. Możliwe są więc negocjacje cenowe, a ich margines może być nie mniejszy niż w przypadku mieszkań czy domów i sięgać nawet 20-30% ceny wyjściowej. Większe upusty można uzyskać na terenach oddalonych o co najmniej 20-30 km od granic dużych miast.

fot. Tiberius Gracchus - Fotolia.com

Wtórny rynek nieruchomości II 2013

Wzrost liczby ofert nawet o 50%, w takich miastach jak Opole, Lublin czy Białystok, świadczy o tym jak poważny jest zastój na rynku nieruchomości. Mimo że ceny nieustannie spadają, nie pojawiają się zainteresowani kupnem.


CENY TRANSAKCYJNE

Duża podaż, taniejące kredyty, silna pozycja kupujących w negocjacjach to tylko niektóre z czynników zachęcających do przyjrzenia się bliżej rynkowi mieszkaniowemu. Warto jeszcze dodać, że analizując średnie ceny transakcyjne z ostatnich lat po uwzględnieniu inflacji okazuje się, że ceny mieszkań odpowiadają poziomom z 2006 r. – czyli jeszcze sprzed fali historycznych szczytów hossy na rynku. Czy takie optymistyczne wiadomości zachęcą do przyjrzeniu się bliżej zakupowi mieszkania? Z pewnością zmobilizują grupę osób, które już od kilkunastu miesięcy odkładają zakup własnego M.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: