Wtórny rynek nieruchomości II 2013
2013-03-12 12:41
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości I 2013
Uwzględniając inflację obecne ceny mieszkań znajdują się na poziomie obserwowanym w 2006 r., a więc jeszcze przed szczytem cenowego szaleństwa. Do zakupów zachęcają coraz liczniejsze okazje, a potencjalnych nabywców mobilizują uzgadniane właśnie zmiany do Rekomendacji S IV, które już od przyszłego roku ograniczą możliwość finansowania kredytem hipotecznym 100 proc. wartości nieruchomości.
Gdyby zestawienie cen mieszkań konstruować podobnie do tabeli notowań giełdowych przeważającym kolorem byłaby zieleń. W pięciu na siedem analizowanych miast ceny transakcyjne są wyższe od notowania sprzed miesiąca. Najwyższe różnice (6,4 proc.) odnotowujemy w Poznaniu. W przypadku tego miasta pojawienie się wyższych cen było scenariuszem nieuniknionym. Korekty, które obserwowaliśmy w zeszłym roku wynikały w dużej mierze z dostosowywania się cen do limitów RnS. Nabywcy wykorzystywali ostatnie chwile programu kupując mieszkania w cenach pozwalających na uzyskanie rządowych dopłat do kredytów. W rezultacie w listopadzie 2012 r. średnia cena spadła poniżej granicy 4300 zł za m kw. Nabywane w ostatnich trzech miesiącach mieszkania mają średnią cenę 4823 zł za m kw.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w II 2013 r.
Następnymi dwoma miastami, w których ceny używanych mieszkań drgnęły w górę są Warszawa i Gdańsk. Ceny wzrosły tam odpowiednio o 1,9 i 1,5 proc. W przypadku tych miast za wcześnie jest mówić o zmianie trendu spadkowego, ponieważ podwyżki mogą wynikać ze zwiększonej liczby transakcji na nieruchomościach o wyższym standardzie.
W pozostałych czterech miastach ruchy cenowe nie są duże i mieszczą się w granicy 1 proc. Niewielkie ruchy cen w górę widoczne są we Wrocławiu (0,8 proc.) i Krakowie (0,6 proc.). Natomiast w Gdyni i Łodzi spadki wyniosły odpowiednio 0,2 proc. i 0,1 proc. Warto zauważyć, że obecnie notowane ceny transakcyjne w Gdyni są o 1,1 proc. wyższe niż przed rokiem.
Najmniejsze metraże w transakcjach tym razem nie pojawiają się w Gdyni (49,4 m kw.). W Krakowie sprzedawane metraże są największe (już 57,1 m kw.) We wszystkich miastach popyt skupia się na grupie mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych o metrażach do 65 m kw. Większe mieszkania, choć pojawiają się w tym roku częściej na listach transakcyjnych, nadal bardzo długo czekają na nowego właściciela.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny transakcyjne mieszkań I 2011- II 2013
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)