Przeniesienie pozwolenia na budowę
2013-04-17 00:20
Przeczytaj także: Wszystko co musisz wiedzieć o pozwoleniu na budowę
Ostatnią przesłanką warunkującą przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę na inną osobę jest wykazanie, iż nowy inwestor dysponuje prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Przez prawo do dysponowania nieruchomością należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, prawa użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. O ile nie ma większych wątpliwości co do uprawnienia wynikającego z własności i użytkowania wieczystego, o tyle istnieją spory co do wykazania prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane wynikającego z zarządu, ograniczonych praw rzeczowych czy stosunków zobowiązaniowych. Przyjmuje się bowiem, iż uprawnienie do wykonywania robót budowlanych określonych w decyzji o pozwoleniu na budowę musi wynikać wprost z zakresu zarządu, praw rzeczowych ograniczonych oraz konkretnego stosunku zobowiązaniowego np. umowy najmu lub dzierżawy.
Wniosek
Wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę składa inwestor lub osoba, która zamierza kontynuować inwestycję. W przypadku gdy wnioskodawcą jest poprzedni inwestor, jego wniosek stanowi już sam w sobie zgodę na przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę. W przypadku gdy z wnioskiem będzie występował podmiot zamierzający kontynuować roboty budowlane, będzie musiał on dołączyć zgodę inwestora na takie przeniesienie. Ponadto, do wniosku dołączyć należy oświadczenie o przyjęciu wszystkich warunków zawartych w decyzji o pozwoleniu na budowę, przez osobę, na którą nastąpi przeniesienie tej decyzji oraz oświadczenia takiej osoby o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. Do wniosku nie trzeba dołączać dowodów potwierdzających posiadanie uprawnienia do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W przypadku wątpliwości co do zakresu tych uprawnień, organ wezwie do złożenia wyjaśnień lub przedstawienia stosownych dokumentów.
Należy również wyjaśnić, iż organ jest związany wnioskiem o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę. Oznacza to, iż o ile wniosek spełnia wszystkie warunki formalne, zostały dołączone do niego wszystkie określone ustawą załączniki, decyzja o pozwoleniu na budowę jest ostateczna i ważna, to organ nie może odmówić wydania decyzji o przeniesieniu decyzji o pozwoleniu na budowę.
Organ właściwy
Organem właściwym do przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę będzie zawsze organ I instancji właściwy do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Co do zasady będzie to zatem starosta, wyjątkowo wojewoda. Opłata skarbowa od wniosku o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę wynosi 90 zł. Nie dotyczy to decyzji w sprawach budownictwa mieszkaniowego, które są z opłaty zwolnione.
Postępowanie w zakresie przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę winno zostać zakończone w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku. Ze względu na skomplikowany charakter sprawy organ może je przedłużyć do dwóch miesięcy, o czym jest obowiązany poinformować strony postępowania. Termin miesięczny nie będzie wiązał również organu w przypadku, gdy wniosek był niekompletny a organ wzywał wnioskodawcę do jego uzupełnienia lub złożenia dodatkowych wyjaśnień.
Stroną postępowania o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę jest inwestor, oraz podmiot, na który decyzja ma zostać przeniesiona. Tym samym, w postępowaniu nie będą uczestniczyć osoby, którym przysługiwał przymiot strony w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, czyli między innymi właściciele nieruchomości sąsiednich.
Od decyzji o przeniesieniu decyzji o pozwoleniu na budowę lub o odmowie jej przeniesienia przysługuje w terminie 14 dni od daty jej doręczenia odwołanie do organu administracji architektoniczno–budowlanej II instancji. Odwołanie takie zwolnione jest z opłaty skarbowej.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010 r., nr 243, poz. 1623 ze zmianami)
1 2
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)