Eksmisje w Polsce - zasady i statystyki
2013-05-28 10:10
Przeczytaj także: Eksmisja z mieszkania: gmina odpowiada za pomieszczenie tymczasowe
Do czasu wskazania przez odpowiednią gminę pomieszczenia tymczasowego, komornik zobowiązany jest się wstrzymać z wykonaniem egzekucji, jednakże nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego terminu, komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsce noclegowe wskazanej przez gminę. Należy wskazać, iż zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 13 grudnia 2011 roku „gmina ponosi wobec właściciela lokalu mieszkalnego odpowiedzialność na podstawie art. 417 § 1 Kodeksu cywilnego za szkodę powstałą w okresie obowiązywania art. 1046 § 4 k.p.c. w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 172, poz.1804) na skutek zaniechania wskazania, na wezwanie komornika, tymczasowego pomieszczenia dla dłużnika mającego obowiązek opuszczenia, opróżnienia i wydania tego lokalu”.
Należy zaznaczyć, iż „wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie” (art. 16 Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego). W powyższym przepisie mowa jest o „lokalu”, w związku z czym we wskazanym okresie eksmisja nie może być wykonana do tymczasowego pomieszczenia. Jednakże artykułu 16 wskazanej Ustawy (zgodnie z art. 17 Ustawy) „nie stosuje się, gdy powodem opróżnienia lokalu jest stosowanie przemocy w rodzinie lub wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, albo niewłaściwe zachowanie czyniące uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku albo gdy zajęcie lokalu nastąpiło bez tytułu prawnego”.
Wydział Statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości prowadzi statystyki dot. czynności komornika w zakresie eksmisji. Poniżej przedstawiam fragment dokumentu Wydziału Statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości obrazujący liczbę eksmisji w latach 2004-2011 (na chwilę obecną brak jest danych za rok 2012 i za pierwsze kwartały 2013 roku). Należy jedynie zwrócić uwagę, że liczba czynności komorniczych w zakresie eksmisji od wielu lat utrzymuje się na podobnym poziomie.
fot. mat. prasowe
Czynności komornicze 2004-2011
Marcin Zadrożny, Aplikant adwokacki,
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)