eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościWtórny rynek nieruchomości w Warszawie VI 2013

Wtórny rynek nieruchomości w Warszawie VI 2013

2013-07-12 13:09

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości w Warszawie


Tańszych ofert w Warszawie nie brakuje

Choć średnie ceny ofertowe mieszkań w Warszawie (8259 zł/m2) wciąż wielu przyprawiają o zawrót głowy – jak choćby nabywców mieszkań w Łodzi czy Katowicach, w których średnie stawki są o ponad połowę niższe – to jednak i w stolicy bez problemu można teraz znaleźć oferty stosunkowo tanie. O ponad 10% niższe od średniej są ceny mieszkań w budynkach wybudowanych w latach 1950-1980. Lokale z tego okresu, mierzące ponad 60 m2 i zlokalizowane poza Śródmieściem, są już tańsze o ok. 20% – średnia cena za m2 nie przekracza w nich 7000 zł. Jeżeli zaś klient zdecyduje się na zakup 70-metrowego mieszkania w odnowionym bloku z lat 70-tych na Targówku lub na Bemowie, to bez problemu znajdzie oferty nawet w cenie poniżej 6000 zł/m2.

Ale nie tylko tak duże lokale można kupić za korzystną cenę. Dysponując kwotą rzędu 300 000 zł, można wybierać pośród ofert tzw. mieszkań kompaktowych – 3-pokojowych o pow. od 40 do 50 m2, w bardzo przyzwoitych lokalizacjach. W tej cenie czekają na klientów tego typu lokale zarówno w odleglejszych dzielnicach, ale też położone w odległości zaledwie 10-15 minut od centrum miasta – na Pradze Południe, Mokotowie czy na Ochocie.

Dobry czas na szukanie mieszkania

Okres wakacyjny to idealny moment na szukanie okazji na warszawskim rynku mieszkaniowym. Na klientów czeka niespotykanie duży wybór ofert o różnym standardzie i w różnych cenach; czekają również zniecierpliwieni wydłużającym się oczekiwaniem na transakcję właściciele. Ci – coraz bardziej świadomi trudnej sytuacji na rynku i co za tym idzie nikłych szans na uzyskanie wstępnie oczekiwanej ceny – skłonni są do rzeczowych i prowadzących do porozumienia negocjacji z zainteresowanym klientem. Niemal pewne jest bowiem, że bezkompromisowa postawa w kwestii ostatecznej ceny sprawi, że transakcja zakończy się fiaskiem, a na kolejnego zainteresowanego znów przyjdzie czekać długie miesiące.

W czasach zastoju na rynku sprzedaży mieszkań najlepszym sposobem na urzeczywistnienie marzeń o zakupie lokalu jest determinacja w prowadzeniu poszukiwań. Portal Domy.pl zaleca poszukującym, aby nie odrzucali z góry ofert droższych, które na pierwszy rzut oka wydają się być poza wyznaczonym zasięgiem cenowym. Jeżeli dwie strony chcą osiągnąć cel i zależy im na doprowadzeniu do zawarcia transakcji, znaczenia nabiera dobra wola i elastyczność względem kontrahenta. Wygranymi stają się ci, którzy potrafią się porozumieć i osiągnąć kompromis. Za miesiąc, dwa czy pół roku warunki mogą się tak zmienić, że ani sprzedający nie osiągnie już możliwej do uzyskania obecnie ceny, ani kupujący nie znajdzie drugiej tak dobrze dopasowanej oferty. Wbrew ogólnym wyobrażeniom mieszkania sprzedają się bez przerwy, a przedmiotem transakcji są przede wszystkim takie oferty, jakich po ożywieniu popytu próżno będzie szukać.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: