eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRynek mieszkaniowy: największe miasta Polski

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski

2013-07-26 11:30

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski III kw. 2017


Warto się targować

Eksperci podkreślają, że mimo wysokiej średniej ceny transakcyjnej używanego mieszkania, można tu znaleźć przykłady dużo tańszych ofert. – Ostatni miesiąc potwierdził, że bez problemów znajdziemy lokal w cenie nie przekraczającej 5000 PLN za mkw. – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

– Mieszkania w tej cenie znajdują się między innymi w Nowej Hucie i na Podgórzu. Z kolei najpopularniejszymi dzielnicami są Prądnik Biały, Grzegórzki i Stare Miasto. To w tych lokalizacjach najczęściej zawierane były transakcje w II kwartale tego roku. Jak podkreślają eksperci, wysokie ceny ofertowe skłaniają klientów do negocjacji. Dzięki nim można zyskać aż 10% ceny.

Krakowianie kupują pod wynajem

Coraz większą popularnością wśród Krakowian cieszy się zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych. – Regularnie spadające oprocentowanie lokat spowodowało zwiększenie zainteresowania mieszkaniami przeznaczonymi pod wynajem – mówi Tomasz Kuś, ekspert firmy Expander, Kraków. – Przy średniej rentowności z najmu plasującej się na poziomie 6% rocznie, nawet po odjęciu zryczałtowanego podatku wynoszącego 8,5%, zostaje nam 5,5% zysku. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż z lokaty rocznej, której średnie oprocentowanie oscyluje w granicach 2,89% brutto.

Pomimo rozpoczęcia okresu wakacyjnego, na Krakowskim rynku nieruchomości nie odnotowano spadku zainteresowania zakupem mieszkania. – Taki stan rzeczy może być spowodowany zbliżającymi się zmianami w Rekomendacji S – zauważa Tomasz Kuś, Expander. – Zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego nałożą bowiem od przyszłego roku na kredytobiorcę wymóg posiadania wkładu własnego. Tym samym banki przestaną udzielać kredytów hipotecznych na 100 proc. wartości transakcji zakupu mieszkania. Może się okazać, że instytucje finansowe nie będą się wstrzymywały z wprowadzeniem zmian do końca roku i w efekcie na jesień wprowadzą obostrzenia. Z tego powodu wielu Polaków już teraz szuka swojej wymarzonego M.

Do decyzji o zakupie mieszkania mogą skłaniać również aktualnie spadające raty kredytów, wynikające z kolejnego cięcia stóp procentowych. Wraz z obniżkami oprocentowania, wzrasta dostępność kredytów. Obecnie można więc uzyskać kwotę średnio o 15% wyższą niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. – Nałożenie się dwóch czynników: decyzji RPP o kolejnej obniżce stóp procentowych wraz ze spadkiem cen nieruchomości powoduje, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Krakowie spadła od września 2012 roku aż o 642 PLN, co stanowi drugą po Warszawie, największą obniżkę w skali kraju – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

WROCŁAW

Jak pokazuje raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, Wrocław znajduje się w czołówce polskich miast, w których koszt zakupu nieruchomości spadł najbardziej. W ciągu ostatniego roku ceny mieszkań we Wrocławiu obniżyły się bowiem niemal o 10%. Obecnie, na kawalerkę w tym mieście wystarcza budżet wielkości 100 tys. PLN.

Jak podkreślają eksperci, zakup nawet niewielkiego mieszkania za taką kwotę był nierealny jeszcze w zeszłym roku. – We Wrocławiu ponad 65% mieszkań jest wystawionych na sprzedaż za cenę nie przekraczającą 6 tys. PLN za mkw. powierzchni – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

– Przykładem atrakcyjnej cenowo oferty jest 27 metrowa kawalerka zlokalizowana na Krzykach, za którą sprzedający oczekiwał 95 tys. PLN.

Obniżka cen transakcyjnych

Z raportu Metrohouse, Szybko.pl i Expandera wynika, że średnie obniżki cen transakcyjnych we Wrocławiu, w skali ostatnich 12 miesięcy wyniosły niemal 10%. Wciąż najchętniej kupowane są mieszkania dwupokojowe. – Najczęściej sprzedają się mieszkania o powierzchni 54,8 mkw., a średnia cena sprzedawanego lokalu w II kwartale bieżącego roku wyniosła 265 tys. zł – twierdzi Marcin Jańczuk, Metrohouse. – W zależności od rodzaju i standardu, ceny transakcyjne w czerwcu w tej dzielnicy oscylowały w granicach od 3200 do 5000 PLN za mkw. Największą popularnością wśród Wrocławian cieszyły się nieruchomości zlokalizowane w dzielnicy Fabryczna, które stanowiły największą grupę zrealizowanych transakcji.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: