Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski
2013-07-26 11:30
Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski III kw. 2017
Mniej nowych mieszkań
Czerwiec przyniósł kolejną nieoczekiwaną obniżkę cen ofertowych w Łodzi. Ich powodem był znaczny spadek ilości nowych mieszkań wystawionych na sprzedaż, które są znacznie droższe niż te, pochodzące z rynku wtórnego. – W minionym miesiącu odnotowaliśmy gwałtowny spadek podaży mieszkań wybudowanych po 2000 roku – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.
– W styczniu 2013 roku stanowiły one około 27% ofert dostępnych na rynku. Aktualnie stanowią jedynie 5%. Łódź nieprzerwanie od kilku miesięcy oferuje najniższe ceny mieszkań. – W czerwcu wystawiono tu najtańszą ofertę sprzedaży, dotyczyła ona 18-metrowej kawalerki, zlokalizowanej na Polesiu, która została wyceniona na 55 tys. PLN.
Mieszkania za mniej niż 100 tys. PLN
Średnia cena mieszkania sprzedawanego w Łodzi plasuje się na poziomie 181 tys. PLN za dwa bądź trzy pokoje. Jednak z wiele mniejszym budżetem również będziemy w stanie zakupić nieruchomość.
– Dysponując kwotą poniżej 100 tys. PLN możemy znaleźć oferty kawalerek o powierzchni od 27 do 34 mkw. – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W minionym miesiącu odnotowaliśmy również sprzedaż mieszkania o metrażu 42 mkw., którego cena nie przekraczała wspomnianej sumy. Aż połowa sprzedawanych mieszkań to lokale wybudowane w latach 70-tych w technologii z tzw. „wielkiej płyty”.
Niższe raty kredytów
Jak zauważają autorzy raportu, łódzki rynek nieruchomości nie ulega wakacyjnym spadkom. Wiele łodzian decyduje się bowiem na kupno mieszkania. – Sukcesywne obniżanie stóp procentowych korzystnie wpływa na wysokość rat kredytów hipotecznych, a ceny nieruchomości są na najniższym poziomie od kilku lat – mówi Marcin Kaczorowski, Doradca Finansowy firmy Expander, Łódź.
– Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, iż jedynie do końca roku istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, jest to najlepsze półrocze do podjęcia decyzji o zakupie własnego M.
To już kolejny miesiąc obniżek oprocentowania kredytów. Ich dostępność jest więc większa. Obecnie można uzyskać kwotę średnio o 15% wyższą niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku.
– Nałożenie się dwóch czynników: decyzji RPP o kolejnej obniżce stóp procentowych wraz ze spadkiem cen nieruchomości powoduje, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Łodzi spadła od września 2012 roku aż o 363 PLN – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.
Planowane dopłaty do mieszkań na 2014 rok
Eksperci zauważają, że mimo aktualnie korzystnej sytuacji, zarówno pod względem kredytów hipotecznych, jak i rynku nieruchomości, przyszły rok również będzie dobrym okresem na zakup wymarzonego M. – Na korzyść 2014 roku niewątpliwie przemawia fakt planowanego wprowadzenia kolejnego programu rządowych dopłat do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego – mówi Marcin Kaczorowski, Expander. – W jego ramach będzie można uzyskać dopłaty w wysokości nawet 15% wartości mieszkania. Czynniki te z pewnością przyczynią się do wzrostu zainteresowania kupnem nieruchomości, co w konsekwencji pobudzi również rynek kredytów hipotecznych. Sytuacja ta niesie jednak za sobą ryzyko podwyższenia marż kredytów mieszkaniowych.
WARSZAWA
Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse, Szybko.pl oraz Expandera, początek wakacji przyniósł ożywienie na rynku nieruchomości w Warszawie. Co ciekawe, zauważalne było rosnące zainteresowanie lokalami 3-pokojowymi. To dobry czas na kupno własnego M, bowiem rata kredytu hipotecznego spadła tu aż o 709 PLN, co stanowi największą obniżkę w skali kraju.
Warszawiacy szukają tanich lokalizacji
Lipcowy raport z wtórnego rynku nieruchomości wskazuje, że Warszawiacy poszukują głównie mieszkań w przystępnych cenach. Największym zainteresowaniem cieszą się więc lokale
w najtańszych dzielnicach miasta.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)