Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA II kw. 2013
2013-07-30 11:52
Centrum handlowe © xy - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA I kw. 2013
Jednak Michael Rodda, dyrektor działu ds. inwestycji w nieruchomości handlowe w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, zauważa: „Rośnie popyt na nieruchomości handlowe, ale znalezienie aktywów inwestycyjnych o odpowiedniej jakości i we właściwej lokalizacji stanowi duże wyzwanie dla inwestorów. Z tego względu niektórzy inwestorzy zaczynają poszerzać horyzonty inwestycyjne, a inni rozważają możliwość podjęcia większego ryzyka, zazwyczaj poprzez inwestowanie w budowę lub gotowość zaakceptowania wyższej ceny, aby zachęcić sprzedających”.Popyt generują inwestorzy z bardzo różnych segmentów rynku, ale przede wszystkim krajowe podmioty instytucjonalne, fundusze specjalizujące się w inwestowaniu w nieruchomości (REIT) i osoby fizyczne, a także zagraniczni inwestorzy. Niektóre wiodące globalne fundusze inwestycyjne zwracają coraz większą uwagę na sektor nieruchomości handlowych w ramach dywersyfikowania portfeli inwestycyjnych, w których dominują nieruchomości biurowe w stolicach poszczególnych państw.
Michael Rodda powiedział: „Przewidujemy wzrost inwestycji zagranicznych w sektorze nieruchomości handlowych, zwłaszcza ze strony funduszy azjatyckich, czego przykładem jest zakup Silesia City Center w Katowicach przez Allianz za kwotę 412 mln euro w imieniu konsorcjum z udziałem inwestorów z Azji”.
Wzrasta zainteresowanie rynkiem sklepów detalicznych ze względu na stabilność i długofalowy wzrost, a także bardziej tradycyjnymi centrami handlowymi wśród inwestorów z grupy core i oportunistycznych. Popyt na aktywa w lokalizacjach podmiejskich jest na ogół słabszy, ale najlepsze obiekty zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem z uwagi na aktualny poziom stóp kapitalizacji.
fot. mat. prasowe
Rynek inwestycji w nieruchomości handlowe w regionie EMEA
Wielka Brytania z 32% udziałem w obrotach jest największym w Europie rynkiem inwestycji w nieruchomości handlowe. Wolumen inwestycji w tym kraju wzrósł od pierwszego kwartału co prawda tylko o 14%, ale aż o 94% w ciągu pierwszego półrocza w porównaniu z 2012 r. Wśród ważniejszych transakcji minionego kwartału na rynku brytyjskim należy wymienić nabycie przez CPPIB udziałów w centrum handlowym Bullring w Birmingham.
Poziom aktywności inwestycyjnej w Europie jest dość zróżnicowany i stanowi wypadkową dostępności odpowiednich aktywów. Jednak ogólnie za wzrost wartości transakcji na rynku nieruchomości handlowych odpowiadają przede wszystkim największe rynki, czyli Wielka Brytania i Niemcy, przy czym dobrymi wynikami w porównaniu z pierwszą połową 2012 r. mogą też pochwalić się Francja, Szwecja, Norwegia i Dania. Na uwagę zasługuje także wzrost popularności wśród inwestorów rynków, które dotychczas pomijano w planach inwestycyjnych, takich jak Grecja, Irlandia, Włochy i Portugalia. Liczba transakcji zawieranych w tych krajach oraz w Hiszpanii może wzrosnąć z uwagi na atrakcyjne ceny.
fot. xy - Fotolia.com
Centrum handlowe
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)