Umowa najmu bez niespodzianek
2013-09-03 00:26
Przeczytaj także: Najem mieszkania od jednego z małżonków
Poza ustaleniem powyższych kwestii warto, aby obie strony spisały protokół zdawczo-odbiorczy. Właściciela zabezpieczy on przed utratą sprzętu czy zmianami w mieszkaniu, lokatora z kolei przed potrąceniem z kaucji na „zepsuty” odkurzacz. Wpisując na listę np. pralkę należy wpisać jej markę, model, stan techniczny.
Dodatkowo, choć za zepsuty kran czy zamek w drzwiach z reguły płaci właściciel, lepiej mieć na piśmie kto ponosi koszty domowych napraw.
Prawa i zakazy
W umowach często – i słusznie – znajduje się zdanie: „najemcy nie wolno oddawać przedmiotu najmu w podnajem ani bezpłatne używanie osobom trzecim.” Taki zapis ogranicza ryzyko, że zamiast jednego lokatora w mieszkaniu zadomowi się kilka osób. W umowie może znaleźć się też zapis wyznaczający dopuszczalną liczbę wizyt gości. I choć nie jest on mile widziany przez lokatorów, stosowany jest w przypadku wynajmu pokoju przy rodzinie. Na liście zakazów, właściciel może umieścić również: palenie, trzymanie zwierząt i remontowanie bez swojej zgody.
Poza zakazami jakie właściciel może nałożyć na lokatora powinien mieć na uwadze także prawa najemcy. Najważniejszym z nich jest prawo do prywatności. Warto, aby lokator zabezpieczył się przed nieproszonymi wizytami właściciela i ustalił z nim zasady jego ewentualnych odwiedzin. Z reguły właściciel nie powinien nachodzić najemców jeśli nie ma wyjątkowych powodów. Dobrze przy tej okazji zapytać o prawo do wprowadzenia drobnych zmian w aranżacji mieszkania i np. możliwość pomalowania ściany.
Uwaga! Jeśli w mieszkaniu nie ma Internetu należy zapytać o możliwość jego założenia w odpowiedniej prędkości i wybranej taryfie.
Wypowiedzenie umowy
Zarówno dla właściciela jak i lokatora bardzo ważnym elementem umowy jest zawarcie w niej informacji, kiedy właściciel może wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. Brak płatności, ciągłe imprezy, dewastacja lokalu – mogą być przyczynami jej wypowiedzenia. Właściciel musi jednak wiedzieć, że nie jest tak łatwo usunąć lokatora z mieszkania. Zgodnie z prawem, zakaz eksmisji obowiązuje np. w chłodne okresy w roku czy z powodu braku lokali zastępczych. Nie można też eksmitować matki z dzieckiem. Pewnego rodzaju zabezpieczeniem może być umowa o najem okazjonalny, która ułatwia eksmisję nierzetelnego najemcy. Wskazuje się w niej adres, pod który niewywiązujący się z umowy lokator przeprowadzi się. Umowę podpisuje się przed notariuszem.
Warto dodać, że okres wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony zgodnie z kodeksem cywilnym powinien wynosić przynajmniej 3 miesiące. W przypadku umów na czas określony nie ma okresu wypowiedzenia.
Jolanta Korucu
Przeczytaj także:
Co 60 najem mieszkania kończy się eksmisją
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)