Sprzedaż mieszkania w Warszawie: potrzebna cierpliwość
2013-09-26 10:02
Warszawa © Artur Bogacki - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kupno mieszkania: w Warszawie można negocjować
Wakacyjne miesiące nie były czasem odpoczynku na warszawskim wtórnym rynku mieszkań. Znacznie wzrosła liczba osób składających zapytania odnośnie bieżącej oferty, co znalazło odzwierciedlenie w zwiększeniu liczby transakcji. W stosunku do dwóch przedwakacyjnych miesięcy wzrost wyniósł aż 20 proc. Znamienną obserwacją było zwiększenie zainteresowania mieszkaniami, które dość długo i bezskutecznie były eksponowane w poszukiwaniu kupującego. Skuteczne negocjacje w przypadku takich mieszkań zaowocowały licznymi transakcjami. Miało to przełożenie w wydłużeniu się średniego czasu sprzedaży mieszkania, który dziś wynosi już 192 dni i jest najdłuższy od czasu rozpoczęcia publikacji statystyk w 2009 r. Krótszy czas odnotowano nawet wiosną 2009 r., kiedy na rynkach szerokim echem odbiło się bankructwo Lehman Brothers i zapaść na rynku kredytów hipotecznych. – Dziś mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją. W przeciwieństwie do wspomnianego okresu z przełomu 2008/2009 r. obecnie notujemy wzmożoną aktywność kupujących. Inaczej wygląda też oferta kredytów hipotecznych i inaczej kształtowane są ceny ofertowe. Dziś sprzedający świadomi są wysokiej podaży i spadków cen, jakie miały miejsce w ostatnich latach, przez co z większą rozwagą podchodzą do wyceny swoich mieszkań, mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse. W okresie wakacyjnym mieszkania sprzedawane po kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia procesu nie należały do rzadkości. Rekordziści na sprzedaż czekali prawie trzy lata.fot. mat. prasowe
Średni czas sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie
Pomimo znacznego zwiększenia możliwości negocjacji ceny w miesiącach wiosennych, w wakacyjnych transakcjach średni poziom upustów obniżył się do poziomu 3 proc. Tylko 4 proc. kupującym udało się wynegocjować więcej niż 10 proc. ceny ofertowej. W kilku przypadkach końcowa cena była wyższa niż cena ofertowa. Najmniej skuteczne negocjacje dotyczyły dwupokojowych mieszkań o metrażu ok. 40 m kw., które były eksponowane na rynku nie dłużej niż 1,5 miesiąca.
fot. mat. prasowe
Średnia wartość negocjacji przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie
Metodologia
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ceną ofertową z momentu rejestracji oferty w bazie ofert Metrohouse a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży). Zastrzeżenie: Ekspozycja oferty na rynku może być odpowiednio dłuższa z uwagi na możliwość bezpośredniego oferowania nieruchomości przez właściciela przed podpisaniem umowy pośrednictwa z agencją.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)