eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościNajwyższe budynki w Polsce

Najwyższe budynki w Polsce

2013-10-06 00:16

Przeczytaj także: Najwyższe budynki w Polsce: najtańszy lokal za 800 tys.


Morska wieża nad morzem

Tuż poza podium znalazł się najwyższy budynek mieszkalny na Pomorzu – Sea Towers. Wraz z masztem antenowym mierzy on 141,6 metrów. Co warto podkreślić, na najwyższym, czyli 38. piętrze tego budynku, powstał taras widokowy dla mieszkańców. Sea Towers leży przy gdyńskim nabrzeżu. Z budynku można więc podziwiać nie tylko Zatokę Gdańską, ale też półwysep Helski. W budynku znajduje się 265 lokali, choć w tym momencie ok. 90% zostało sprzedanych. Największy lokal znajdujący się w ofercie dewelopera ma 140 m kw., ale największy sprzedany dotychczas lokal miał ich prawie 400.

fot. materiały dewelopera

Sea Towers

Tuż poza podium znalazł się najwyższy budynek mieszkalny na Pomorzu – Sea Towers. Wraz z masztem antenowym mierzy on 141,6 metrów.

fot. materiały dewelopera

Sea Towers 2

Sea Towers leży przy gdyńskim nabrzeżu. Z budynku można więc podziwiać nie tylko Zatokę Gdańską, ale też półwysep Helski. W budynku znajduje się 265 lokali, choć w tym momencie ok. 90% zostało sprzedanych.


Powoli gaśnie blask betonowych bloków

Co ciekawe w zestawieniu 10 najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce znalazły się też takie, których data budowy przypada na lata 70-te lub 80-te. Są to katowickie „Gwiazdy” i „Kukurydze”. Budynki w tych kompleksach mają ponad 80 metrów wysokości. „Gwiazdy” powstały w 1978, a „Kukurydze” w 1988 roku. Przystępne są też ceny znajdujących się tam mieszkań. I tak na przykład w „Kukurydzach” za metr mieszkania trzeba zapłacić przeważnie od 4 do 5 tys. zł, natomiast w „Gwiazdach” od ok. 3 do 4,5 tys. zł za m kw.

fot. en.wikipedia.org, autor-Lestat

Gwiazdy

„Gwiazdy” powstały w 1978 roku.

fot. pl.wikipedia.org

Kukurydze

W „Kukurydzach” za metr mieszkania trzeba zapłacić przeważnie od 4 do 5 tys. złotych.


W prezentowanym zestawieniu pod uwagę wzięliśmy tylko takie budynki, których budowa już się skończyła, albo możliwe jest nabycie nieruchomości na rynku pierwotnym. Nie wzięliśmy więc pod uwagę hoteli. Gdyby nasz ranking rozszerzyć o tego typu budynki, należałoby jeszcze uwzględnić warszawski Marriott (170 metrów) i InterContinental (164 metry). Pominęliśmy też akademiki, z których dwa zajęłyby wysokie miejsca w przedstawionym rankingu. Chodzi tu o wrocławską „Kredkę” i poznański „Collegim Altum”. Ich wysokość to odpowiednio 110 i 106 metrów (z iglicami), a zostały oddane do użytkowania odpowiednio w 1990 i 1991 roku. Nie uwzględniliśmy też kominów (przykładowo we Wrocławiu komin elektrociepłowni przy ul. Łowieckiej ma ok. 180 m wysokości), wież kościołów i pylonów mostów.

fot. pl.wikipedia.org, autor-Masti

Łucka City

Budynek zajmuje 5 miejsce w zestawieniu.


Uwaga: podane z materiale wysokości budynków zostały zaczerpnięte z ogólnie dostępnych źródeł; w niektórych wypadkach wysokości te mogą się nieznacznie różnić, w zależności od źródła.

Bartosz Turek, Jakub Potocki
Przeczytaj także: Najwyższe budynki świata Najwyższe budynki świata

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: