eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyDofinansowania dla niepełnosprawnych: łazienka

Dofinansowania dla niepełnosprawnych: łazienka

2013-12-04 00:16

Dofinansowania dla niepełnosprawnych: łazienka

Łazienka © Grupa Armatura

O tym, jak ważna w życiu jest samodzielność, zaczynamy myśleć w momencie choroby lub styczności z niepełnosprawnością własną lub najbliższych. Dlatego, aby ułatwić codzienne funkcjonowanie osób dotkniętych ograniczeniami ruchowymi, warto tak projektować otaczającą nas przestrzeń, by stwarzała ona jak najmniej barier. Tym bardziej, że w tym zakresie możemy liczyć na wsparcie odpowiednich instytucji.

Przeczytaj także: 500 plus dla niepełnosprawnych pobiera prawie 400 tys. osób

Urządzając lub remontując dom, w którym mieszkać będzie osoba niepełnosprawna, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, jakie bariery architektoniczne mogą stanąć jej na przeszkodzie. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące elementów przestrzeni, które mogą stanowić problem, najlepiej przedyskutować projekt z osobami, które specjalizują się w aranżacji tego typu wnętrz lub po prostu z samym przyszłym użytkownikiem.

Jednym z najważniejszych i najtrudniejszych zarazem pomieszczeń, które należy przystosować jest łazienka. - Aby spełniała swoje zadania, powinna być nie tylko funkcjonalna, wygodna i bezpieczna, ale też zapewniać korzystającemu choć minimum intymności, tak ważnej przy okazji czynności higienicznych – mówi Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. – Jest to możliwe dzięki coraz większej ofercie sprzętów i rozwiązań sanitarnych dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi – dodaje.

Dobry projekt to podstawa

Urządzając łazienkę dla niepełnosprawnych, należy przemyśleć kilka najważniejszych elementów tego wnętrza. Po pierwsze, warto zaplanować rozmieszczenie sprzętów tak, by umożliwiały one poruszanie się osobie korzystającej z wózka inwalidzkiego, kul lub chodzika. W tym kontekście równie ważna jest szerokość drzwi.

Kolejną kwestią do przeanalizowania jest wysokość, na jakiej umieszczone zostaną umywalka i sedes. Aby zoptymalizować warunki ich użytkowania, należy też pomyśleć o montażu odpowiednich uchwytów i poręczy.

Jeśli z łazienki będzie korzystała osoba niepełnosprawna lub starsza, zapomnijmy o wannie. Prysznic będzie w tym przypadku koniecznością. Najlepiej by został wyposażony w stabilne krzesełko a wejście do niego było wygodne i bezpieczne. Jeśli użytkownik porusza się na wózku, kabina musi także mieć odpowiednie, dające swobodę ruchu wymiary.

Wreszcie, wybierając się na zakupy, warto zapoznać się z ofertą producentów ceramiki oraz armatury sanitarnej i dobrać sprzęty przeznaczone właśnie dla osób niepełnosprawnych. – Zwracajmy uwagę nie tylko na profil i kształt WC i umywalki, ale też na dobór drobnych elementów wyposażenia, takich jak na przykład bezdotykowe baterie i wielofunkcyjne poręcze – radzi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

fot. Grupa Armatura

Łazienka

Urządzając łazienkę dla niepełnosprawnych, należy przemyśleć kilka najważniejszych elementów tego wnętrza.


Kto może starać się o refundację?

Częściowy zwrot kosztów przystosowania łazienki do potrzeb użytkownika z ograniczeniami ruchu przysługuje jedynie osobom z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (w ramach likwidacji barier architektonicznych – na podstawie art. 35a ust. 1 pkt 7 lit.d ustawy o rehabilitacji). Oprócz niego, składając wniosek o dofinansowanie, należy dołączyć też ewentualne orzeczenia pozostałych członków rodziny, udokumentowaną podstawę prawną zameldowania w lokalu (własność, umowa najmu), zaświadczenie o dochodach wnioskodawcy i osób z nim zamieszkujących oraz zaświadczenie o zatrudnieniu. Choć wnioski często składa się w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej, właściwym realizatorem wparcia jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Tam też najlepiej zwrócić się w celu uzyskania wszelkich szczegółowych informacji.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: