eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRynek nieruchomości 2014 - czas zmian

Rynek nieruchomości 2014 - czas zmian

2013-12-16 09:31

Rynek nieruchomości 2014 - czas zmian

Rynek nieruchomości 2014 - czas zmian © Piotr Marcinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rok 2014 przyniesie sporo zmian na rynku nieruchomości – dla jednych korzystnych: wsparcie państwa dla młodych dokonujących zakupu pierwszego mieszkania, dla innych nieco mniej: kredyt hipoteczny tylko w sytuacji posiadania minimum 5% wkładu własnego. Czekać na zmiany czy skorzystać z dotychczasowych zasad? Czasu na podjęcie decyzji coraz mniej, dlatego spieszymy z pomocą, przedstawiając najważniejsze fakty w pigułce.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań: preferencje kupujących IX-XI 2013

Doniesienia o zmianach na rynku nieruchomości pierwotnych pojawiają się mediach praktycznie przez cały czas – hossy, bessy, spadek popytu, rosnąca podaż – stagnacja nigdy nie trwają tu zbyt długo. Do tych realiów musi dostosowywać się prawo, a ślad za nim – banki, oferujące kredyty hipoteczne. Tylko do końca 2013 roku można zaciągnąć kredyt hipoteczny na dotychczasowych warunkach. Zanim jednak przyjrzymy się zmianom, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dotychczasowych, więc właściwie jakich?

Dotychczasowe warunki

Zakup nieruchomości nie wymaga aktualnie wkładu własnego – w Polsce bardzo dużą popularnością cieszą się kredyty zaciągane na 100% ceny mieszkania. Aktualnie pożyczkę bez wkładu własnego proponuje jeszcze 9 instytucji (Bank Millennium, BOŚ Bank, Deutsche Bank, Eurobank, Getin Noble Bank, mBank, MultiBank, Nordea, Pekao S.A. oraz PKO BP), praktycznie nie wprowadzając żadnych dodatkowych wymagań w porównaniu z kredytami z wkładem własnym. Wiąże się to, co prawda, z koniecznością wykupienia ubezpieczenia brakującej wstępnej wpłaty i wyższą marżą, ale jeśli tylko posiadamy odpowiednio wysokie dochody, to możemy uzyskać kredyt na 100% wkładu.

– Zakup mieszkania bez wkładu własnego jest dobrą opcją nie tylko dla tych, którzy nie posiadają żadnych oszczędności. Z rozwiązania tego korzystają bardzo często także klienci, którzy zaoszczędzone na „niewykorzystanym” wkładzie własnym środki, mogą zainwestować w zupełnie inny sposób, np. na wykończenie nieruchomości czy jej wyposażenie – tłumaczy ekspert dopoznania.pl, Aleksander Blumski.

Na wydanie decyzji kredytowej w banku czeka się obecnie około 30 dni. Górną granicę limitu okresu spłaty kredytu banki dobierają indywidualnie do kredytobiorcy, udzielając kredytów na zakup nieruchomości na 20, 30, 40, a nawet 50 lat. Nie ma też większego znaczenia, czy lokal pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego, ani w jakiej jest lokalizacji. Wystarczy wykazać się odpowiednim poziomem dochodów, a mieszkanie może być nasze.

fot. Piotr Marcinski - Fotolia.com

Rynek nieruchomości 2014 - czas zmian

Rok 2014 przyniesie sporo zmian na rynku nieruchomości – dla jednych korzystnych: wsparcie państwa dla młodych dokonujących zakupu pierwszego mieszkania, dla innych nieco mniej: kredyt hipoteczny tylko w sytuacji posiadania minimum 5% wkładu własnego.


Swoje „M” bez wkładu własnego – możliwe tylko do końca 2013 roku

Kto nie ma oszczędności, nie będzie mógł pożyczyć pieniędzy na własne „M” – takie zmiany wprowadza Rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zgodnie z nowymi regulacjami już od początku 2014 r. każda osoba nabywająca nieruchomość i zaciągająca kredyt hipoteczny, będzie musiała udokumentować co najmniej 5% wkładu własnego. Przykładowo, jeśli będziemy kupować mieszkanie o wartości 300 000 zł, wówczas niezbędne będzie posiadanie minimum 15 000 zł, a w praktyce wymóg może być nawet większy. W 2015 r. natomiast koniecznie będzie posiadanie wkładu własnego, wynoszącego aż 10%.

Bazując na danych statystycznych, można przypuszczać, że około 20% klientów może mieć problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego, właśnie przez brak 5% wkładu własnego. Urząd wskazuje również na ograniczony czas spłacania kredytu hipotecznego klientów indywidualnych, maksymalnie do 25 lat. W przypadku podjęcia przez nabywcę decyzji o dłuższym finansowaniu, bank nie powinien udzielić kredytu, którego zamknięcie przekraczałby 35 lat. Jeśli jest ono dłuższe niż 30 lat, bank powinien przyjmować w procesie oceny zdolności kredytowej termin spłaty ekspozycji wynoszący maksymalnie 30 lat, przy ustalaniu długości czasu kredytowania klienta detalicznego. W komunikacie KNF wskazuje, że przy ustalaniu owego czasu, bank jest zobowiązany uwzględnić zdolność kredytobiorcy do kreowania dochodów w całym okresie trwania umowy, zwracając szczególną uwagę na moment, w którym należy oczekiwać osiągnięcia przez pożyczkobiorcę wieku emerytalnego.

KNF chce, aby dalszemu ograniczeniu uległo kredytowanie hipoteczne w walutach obcych, które powinno być dostępne tylko dla klientów uzyskujących stałe przychody właśnie w walucie obcej.

Zgodnie z założeniem Komisji większość zapisów rekomendacji zostanie wprowadzonych nie później niż do 1 stycznia 2014 r., a część zaleceń ma wejść w życie od 1 lipca 2014 r.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • pośpiech złym doradcą

    martinez4 / 2013-12-17 11:40:12

    moim zdaniem nie ma się co spieszyć, raczej trzeba dobrze przemyśleć oczekiwania vs. możliwości... w innych miastach pewnie podobnie, ale w warszawie naprawdę jest z czego wybierać. kwestia jakie kto ma priorytety, dla mnie np bardzo istotna jest komunikacja więc się zwracam np ku pradze, gdzie niedługo ruszy 2 linia metra. z resztą to jest w ogóle ciekawa dzielnica z dużym potencjałem także w kwestii nieruchomości, wystarczy wymienić np konesera, który będzie łączył nie tylko część mieszkaniową, ale też wiele innych funkcji. a to wszystko w prawdziwym historycznym klimacie, jaki już mało kto pamięta... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: