Wtórny rynek nieruchomości VI 2014
2014-07-10 13:48
Wtórny rynek nieruchomości VI 2014 © ArTo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości V 2014
W związku z tym latem nie odnotowujemy również poważnych zmian w cenach. Jednak w wyniku sezonowego zastoju bardziej prawdopodobne są obniżki cen niż ich podwyżki. Podobnie jest w tym roku: w czerwcu ceny w 15 miastach były średnio wyższe o 0,1% w porównaniu z majem, jednak aż w 7 miastach średnia cena czerwcowa jest nieznacznie niższa od majowej. Do grupy tej zaliczają się: Kraków (-0,2%), Warszawa (-0,2%), Poznań (-0,7%), Gdańsk (-0,5%), Olsztyn (-0,3%), Opole (-0,7%) i Katowice (-0,6).W sytuacji kiedy zmiany cen średnich są minimalne warto przyjrzeć się ich strukturze w poszczególnych miastach i zmianom, które miały miejsce w porównaniu z zeszłym rokiem.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym
W Warszawie największy udział procentowy w podaży mają mieszkania w cenie ofertowej od 7 do 8 tys. – 25,6% oraz od 8 do 9 tys. za metr – 20,4%. W porównaniu z czerwcem 2014 znacząco zmniejszył się udział mieszkań wystawionych w cenie poniżej 7 tys. za metr: przed rokiem było to ponad 35%, obecnie 28,6%.
W Krakowie z 40% do zaledwie 27% spadł udział mieszkań w cenie do 6 tys. złotych za metr kwadratowy. Najwięcej ofert wystawionych jest w cenie od 6 do 7 tys. za metr – niemal 31% całości. We Wrocławiu największy udział w podaży mają mieszkania w cenie od 5 do 6 tys. Jest to niemal 40% wszystkich ofert wystawionych na sprzedaż – podobnie było w czerwcu 2013. We Wrocławiu z oferty rynkowej ubyło najtańszych mieszkań, w cenie do 4 tys. za metr. Przed rokiem stanowiły ponad 7% podaży, a obecnie jest to niecałe 3%.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym VI 2013 – VI 2014
W Gdańsku i Poznaniu nadal najłatwiej dostępne są mieszkania w cenie od 5 do 6 tys. Przy czym w Gdańsku struktura cenowa pozostała niemal niezmieniona od zeszłego roku, natomiast w Poznaniu zauważalnie zmniejszyła się liczba ofert w cenie do 5 tys. z 40% do 33%.
W miastach, gdzie ceny średnie kształtują się na poziomie poniżej 5 tys. złotych za metr kwadratowy również widoczne są zmiany w strukturze cenowej ofert. Najbardziej w porównaniu z zeszłym rokiem zmieniła się oferta w Łodzi. Przybyło ofert w cenie do 3 tys. za metr – 4 punkty procentowe. Nastąpiło większe zróżnicowanie cen.
W zeszłym roku 87% całej podaży stanowiły mieszkania w cenie od 3 do 4 tys., a obecnie jest to 52,5%, a zwiększyła się znacznie podaż w cenie od 4 do 5 tys. z 5% do 30%.
Miastami, w których pojawiło się więcej ofert z niższych przedziałów cenowych są Toruń, Olsztyn i Katowice. W Toruniu z 28% do 40% wzrósł udział ofert w cenie do 4 tys. za metr. W Olsztynie z 20% do niemal 34% zwiększyła się liczba mieszkań wystawionych na sprzedaż za 3 do 4 tys. Podobnie w Katowicach, gdzie aktualnie ponad 51% oferty to mieszkania wystawione na sprzedaż z 3 do 4 tys., a w zeszłym roku było to 44,8%.
fot. mat. prasowe
Struktura cen mieszkań na rynku wtórnym
CENY TRANSAKCYJNE
Opracowanie średnich cen transakcyjnych z siedmiu analizowanych miast wskazuje na spadki cen w sześciu lokalizacjach. Jedynym miejscem, w którym po raz kolejny kupujemy droższe lokale jest Kraków. Zupełnie odmienną sytuację obserwujemy w Gdańsku, gdzie po kolejnych spadkach cen obecna średnia jest o 9,6 proc. niższa niż w lipcu ubiegłego roku. Czy rozwiązania tej zagadki należy szukać w programie Mieszkanie dla Młodych?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)