Łatwiejsze inwestycje: bez pozwolenia na budowę
2014-08-05 19:51
Budowa bez pozwolenia © Mikael Lever - Fotolia.com
Przeczytaj także: Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia
Jak zauważa rząd, obecnie proces budowlany jest nadmiernie sformalizowany i zbyt długi, co wydłuża czas potrzebny na rozpoczęcie budowy. Ponieważ rynek budowlany stanowi istotną część gospodarki, to - zdaniem rządu - potrzebne są rozwiązania prawne ułatwiające proces budowlany. Niestety, przewlekłość procedur administracyjnych w inwestycjach budowlanych wpływa negatywnie na pozycję Polski w międzynarodowych rankingach.W projekcie nowelizacji Prawa budowlanego rząd proponuje zniesienie wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego. Ułatwienie to będzie dotyczyć budynków, których obszar oddziaływania nie wykroczy poza granice działki. Zamiast pozwolenia trzeba będzie tylko zgłosić budowę, wraz z projektem budowlanym i dołączyć odpowiednie dokumenty. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia.
Uproszczone będą procedury dotyczące projektu budowlanego, zniknie obowiązek dołączania do niego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych. Zniknie też obowiązek zgłoszenia terminu rozpoczęcia prac budowlanych.
Zostanie ściśle określony czas w którym urzędnicy będą mogli zażądać uzupełnienia dokumentacji. Obecnie, w przypadku wystąpienia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę, urzędnicy nie mają określonego maksymalnego czasu na wezwanie do uzupełnienia braków. Nowelizacja wprowadza ścisły, 14-dniowy termin.
W przypadku wielu obiektów, zamiast pozwolenia na użytkowanie, będzie wystarczyło tylko zgłoszenie. Ułatwienia te obejmą między innymi warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże na pięć stanowisk, składy, chłodnie, budynki kolejowe, a także parkingi czy stawy rybne.
Nie zniknie kara za samowolę budowlaną, jednak opłatę legalizacyjną za samowolę budowlaną będzie można rozłożyć na raty.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)