Gdzie rozdają domy za darmo?
2015-07-08 10:09
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce V 2015
Zbuduj dom, ziemię dostaniesz gratis
Ziemię za darmo rozdają nawet w dumnej z wolnego rynku Ameryce. Haczyk jest jednak w tym, że grunt faktycznie otrzyma się gratis, jeśli wypełni się zobowiązanie do zbudowania na niej domu – przeważnie o określonej minimalnej wartości lub wielkości. Przy tego typu ogłoszeniach zdarzają się też wymagania odnośnie minimalnych dochodów rodziny, aby w przyszłości lokalne władze zyskały pożądanego podatnika. Przykłady? Miasteczko Marne (Iowa), gdzie na właścicieli czekają działki, o ile zbudują na nich domy o powierzchni przynajmniej 120 m kw.
W Kansas ziemię za darmo można dostać w miejscowościach Atwood, Marquette i Lincoln. Stawiane przez władze tych miejscowości wymagania są różne, ale przeważnie chodzi opierają się o budowę domu. Nie wszystkie oferty mają za zadanie sprowadzić nowych mieszkańców. W Muskegon (stan Michigan) za stworzenie minimum 25 miejsc pracy przedsiębiorca otrzyma za darmo grunt przemysłowy. To nie wszystko, bo przedsiębiorcy mogą też liczyć na ulgi podatkowe, oraz niższe stawki za wodę i kanalizację.
Zbliżony pomysł wdrożono w Kanadzie. Władze miejscowości Saint-Louis-de-Blandford zamieszkanej przez 900 osób oddawały działki za darmo o ile zbuduje się na nich dom wart 125 tys. dolarów. Zainteresowanie było tak duże, że w planach są kolejne nabory na darmowe działki. Kilka lat temu podobny program wprowadzono w życie w miasteczku Reston. Tam oddawano działki za symboliczne 10 dolarów. Dzięki temu powstały domy, w których zamieszkało 50 osób. Dla Reston oznaczało to wzrost populacji o 10%.
fot. www.theplaidzebra.com
Marne Iowa
Jako ciekawostkę można dodać, że podobny pomysł mają nawet Rosjanie. Władimir Putin zatwierdził bowiem niedawno plan oferowania hektarowych działek na wschodzie kraju za darmo osobom, które chcą tam zając się produkcją rolną lub innym biznesem – wynika z informacji międzynarodowej agencji prasowej Interfax.
Bartosz Turek,
Przeczytaj także:
5 powodów dla których popyt na mieszkania może w 2025 roku wzrosnąć
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)