eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościLepiej już było, czyli rynek wtórny 2016

Lepiej już było, czyli rynek wtórny 2016

2016-02-01 11:05

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości: jakie prognozy na 2016?


2016 rok na rynku nieruchomości wtórnych:

  • Nie zakładam wzrostu liczby transakcji kupna-sprzedaży, wręcz przeciwnie. Utrudnienia w zakupie ziemi, wzrost wkładu własnego przy kredytach hipotecznych, trudności z uzyskaniem kredytu przez klientów zarabiających w obcej walucie - to wszystko przełoży się na spowolnienie rynku.
  • Głównymi stymulatorami ożywienia na rynku będą: program MdM i stabilizacja cen nieruchomości.
  • Podwyższenie wkładu własnego i wyższe marże kredytów z pewnością nie wpłyną korzystnie na rynek wtórny. W pierwszym kwartale roku może to skutkować zastojem
    w obrocie tego typu nieruchomościami.
  • Wzrost wkładu własnego, bezrobocie, dalsza przewaga umów śmieciowych, niż demograficzny i emigracja młodych ludzi za granicę nie wróżą dobrze rynkowi.

Inne czynniki mające wpływ na funkcjonowanie rynku w 2016 roku:

  • Sytuacja polityczna w kraju. Atmosfera niepewności i braku stabilizacji może spowodować spadek zainteresowania inwestowaniem w mieszkania.
  • Zmiany związane z ustawą o rewitalizacji i rozstrzygnięcie spraw związanych ze sprzedażą ziemi rolnej, czyli nowe przepisy obowiązujące od maja. Jeśli ustawa zablokuje obrót i podział ziemi rolnej na działki z warunkami zabudowy, to może wzrosnąć popyt na rynek wtórny. Nawet areały powyżej hektara w centrach miast, gdzie nie ma planu zagospodarowania będą traktowane jak rola. A to może znacznie utrudnić funkcjonowanie deweloperom.
  • Brak młodych ludzi na rynku nieruchomości. Ogromna ich liczba wyjeżdża do pracy za granicę, a z tych, którzy zostali tylko nieliczni mają zdolność kredytową. Dodatkowo osoby zarabiające w obcej walucie mają utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych.
  • Zapowiedź wprowadzenia podatku katastralnego.
  • Rządowa pomoc osobom, które zaciągnęły kredyty we frankach. Na rynku mogą pojawić się pieniądze, które konsumenci będą chcieli zainwestować w kupno nieruchomości.
  • Dalsze ogromne zainteresowanie rynkiem pierwotnym i dalszy ciąg rekordów sprzedaży mieszkań nowych wpłynie na obniżenie popytu na mieszkania z rynku wtórnego.
  • Nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego obniży liczbę zawieranych transakcji.
  • Zapowiadane zmiany w prawie pracy. Zatrudnienie na umowy na czas nieokreślony może zwiększyć liczbę klientów poszukujących mieszkań.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • nikka22 / 2016-02-04 17:15:39

    Jeśli nie możemy sobie pozwolić na droższe mieszkanie w centrum można postawić na Arkadię Łomianki, ładne, kameralne osiedle na przedmieściach, położone w niskiej zabudowie. To lepsze niż rynek wtórny bo przecież lepiej się opłaca kupować mieszkania o wysokim standardzie z garażem podziemnym niż stare i do remontu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: