eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościCeny mieszkań rosną, ale ich dostępność nie spada

Ceny mieszkań rosną, ale ich dostępność nie spada

2018-11-05 11:39

Ceny mieszkań rosną, ale ich dostępność nie spada

Ceny mieszkań rosną, ale ich dostępność nie spada © bnorbert3 - Fotolia.com

Różne analizy wskazują, że pomimo wzrastających cen mieszkań, dostępność metrażu w Polsce aktualnie jest znacznie lepsza niż 10 lat wcześniej.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy pod presją w 2022 roku

Dzięki analizie portalu RynekPierwotny.pl, opartej na danych Europejskiej Federacji Kredytu Hipotecznego (EMF - European Mortgage Federation) można sprawdzić, jak pozytywna zmiana dotycząca naszego kraju, wygląda w skali Starego Kontynentu. Wyniki takiej analizy są jednoznacznie pozytywne dla Polski.

Znalezienie spójnych danych o poziomie dostępności mieszkań w różnych krajach, wcale nie jest łatwe. Właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na informacje opublikowane niedawno przez Europejską Federację Kredytu Hipotecznego. Wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl dane EMF pokazują zmiany relacji pomiędzy cenami mieszkań i poziomem dochodów netto gospodarstw domowych w różnych krajach Europy. Polska na tle tych państw prezentuje się bardzo dobrze.

W naszym kraju pomiędzy 2007 r. oraz 2017 r. statystyczna dostępność metrażu poprawiła się o 58%. Wyższy wynik (+78%) odnotowano tylko dla Bułgarii. Wśród 24 porównywanych państw, dobrze prezentuje się również Dania (wzrost dostępności metrażu o 42%), Estonia (+49%), Irlandia (+45%), Łotwa (+48%), Litwa (+51%) oraz Hiszpania (+47%). W przypadku takich krajów jak na przykład Irlandia oraz Hiszpania, pozytywna zmiana poziomu dostępności mieszkań była efektem ostrego kryzysu na rynku nieruchomości, który urealnił ceny zakupu metrażu. Na szczęście w Polsce nie mieliśmy do czynienia z podobną zapaścią „mieszkaniówki” oraz całej gospodarki.

fot. bnorbert3 - Fotolia.com

Ceny mieszkań rosną, ale ich dostępność nie spada

Przez 10 lat dostępność polskich „M” wzrosła o 58%


Warto nadmienić, że w grupie 24 analizowanych państw Starego Kontynentu znajdziemy również kraje, na terenie których odnotowano spadek dostępności cenowej mieszkań. Zmiana negatywna dla nabywców lokali i domów, pomiędzy 2007 r. oraz 2017 r. miała miejsce na terenie Austrii (-26%), Belgii (-9%), Niemiec (-7%), Węgier (-9%), Luksemburga (-4%), Portugalii (-7%) oraz Szwecji (-10%). W takich krajach jak Austria, Węgry oraz Szwecja, zbyt szybkie podwyżki cen mieszkań zupełnie skompensowały skutki wzrostu wynagrodzeń.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: