Kolektory słoneczne: fakty i mity
2010-08-16 00:06
Przeczytaj także: Kolektory słoneczne a opłaty za ciepłą wodę
fot. mat. prasowe
Efektywność solarów zależy m.in. od ich powierzchni oraz wielkości zasobnika na ciepłą wodę. Dla czteroosobowej rodziny, zamieszkującej 160-metrowy dom, przeciętna czynna powierzchnia kolektorów wynosi ok. 5,5 mkw. Pozwala to w okresie letnim, wiosennym, a także częściowo jesiennym zapewnić 80-90% zapotrzebowania na wodę. Prawidłowo działające kolektory pozwalają dziennie ogrzać nawet 200 litrów wody do temperatury ok. 60oC. Co ważne, aby kolektory służyły nam sprawnie przez długie lata konieczna jest ich odpowiednia konserwacja i regularna – co dwa lata – wymiana płynu solarnego tzw. Glikolu.
W jakiej strefie klimatycznej jesteś?
fot. mat. prasowe
Pamiętajmy, iż jest to rozwiązanie przyjazne środowisku i człowiekowi, które pozwala dbać o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz znacznie ograniczyć wydatki na energię. Koszt instalacji zestawu solarnego zwraca się już po ok. 5 latach. Ponadto, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na instalację solarów ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w czerwcu podpisał umowę z wybranymi bankami, na udzielanie kredytów z dopłatami na słoneczne instalacje.
fot. mat. prasowe
Kolektor słoneczny na dachu budynku
Kolektor słoneczny na dachu budynku
![Kolektory słoneczne najpopularniejsze na południu Polski [© manfredxy - Fotolia.com] Kolektory słoneczne najpopularniejsze na południu Polski](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/oszczedzanie-energii/Kolektory-sloneczne-najpopularniejsze-na-poludniu-Polski-115569-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl