Osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu
2012-03-20 12:34
Mapa © fot. mat. prasowe
WUWA to osiedle zaprojektowane przed 80 laty przez awangardowych architektów Wrocławia na wystawę "Wohnung und Werkraum Ausstellung". Eksperymentalny, jak na owe czasy projekt, miał zaprezentować nowe spojrzenie na wygodne miejsce do mieszkania i pracy. Dziś jednak ta sama modernistyczna architektura, wówczas śmiała i nowoczesna, i do dziś wzbudzająca podziw i szacunek dla jej autorów, niestety już nie wystarczy. Potrzebne jest nowe zdefiniowanie problemu, zgodnie z wyzwaniami XXI wieku, wymagające uwzględnienia dramatycznego wzrostu urbanizacji w skali świata, wzrastającej roli miasta w kreowaniu i zaspokajaniu potrzeb jego mieszkańców. Następcą WUWA ma być powstające we Wrocławiu Osiedle Nowe Żerniki.
Przeczytaj także: Osiedle Dębowa Polana we Wrocławiu
Osiedle Nowe Żerniki będąc kontynuacją eksperymentalnych poszukiwań zaprezentowanych na WUWA, podobnie jak to pierwsze wzorcowe osiedle mieszkaniowe sprzed 80 lat, ma sprostać aktualnym potrzebom nowoczesnego miasta i jego mieszkańców. Ma to być coś więcej, niż tylko kompleks mieszkaniowy, ma również posiadać odpowiednią infrastrukturę społeczną. Nowy – wzorcowy zespół mieszkaniowy – ma stać się ważnym elementem koncepcji Władz Miasta – Wrocław miastem policentrycznym. Ma przyczynić się do rozwoju powstającego obok funkcjonującej już Strefy Rynku i Hali Stulecia, trzeciego centrum – Strefy Stadionu.Osiedle Nowe Żerniki powstanie przy ulicy Kosmonautów, między Autostradową Obwodnicą Wrocławia i rzeką Ługowina. Patronat nad całym przedsięwzięciem objęły Władze Wrocławia.
Podstawowym celem budowy jest stworzenie miejsca odpowiadającego miastu i jego mieszkańcom w XXI wieku. Miejsce to ma sprzyjać rozwojowi więzi między lokatorami i odpowiadać na ich potrzeby. Równocześnie osiedle, którego pierwszy etap ma być zakończony do 2015 roku, będzie architektoniczną wizytówką Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów wytypowała i zaprosiła członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich, skupionych wokół inicjatywy Budujemy Wrocław do konsultacji w pierwszej fazie projektu. Mają oni odpowiedzieć na wiele ważnych pytań, m.in. jak rozwiązać kwestię dostępności mieszkań i jak skrócić czas ich budowy. A także sformułować oczekiwania i potrzeby przyszłych mieszkańców na bazie doświadczeń, wynikających z wieloletniej z nimi współpracy. I tak na przykład Archicom ma w swoim dorobku jedno duże osiedle – Jagodno Cztery Pory Roku, które w założeniu miało realizować ideę integracji mieszkańców i właściwego kształtowania przestrzeni publicznej i półpublicznej.
Nota bene – Archicom odegra w tym przedsięwzięciu podwójną rolę, architekta i dewelopera, gdyż założyciele od 25 lat działającej na polskim rynku firmy projektowej Archicom Studio, przeszli przez kryteria klasyfikacyjne i dołączyli do grupy 45 architektów, zatwierdzonych przez DOIA do realizacji tego zadania.
fot. mat. prasowe
Mapa
Osiedle Nowe Żerniki będzie budowane od podstaw. Będzie też miejscem, gdzie zróżnicowana oferta mieszkaniowa, realizowana w systemie mieszanym: małych kooperatyw, deweloperskim czy typu Habitat, pozwoli zamieszkać ludziom o różnym statusie majątkowym i społecznym. Zapewni integrację mieszkańców, przeciwdziałając segregacji różnych grup społecznych. Realizowana jednocześnie infrastruktura społeczna będzie dostępna dla wszystkich. Pozwoli to na realizację nowych, postępowych idei przyświecających czołowym architektom, urbanistom i socjologom w dobie współczesnej urbanizacji.
Przeczytaj także:
Powstają Słoneczne Tarasy 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
inwestycje mieszkaniowe, nowe mieszkania od deweloperów, rynek mieszkaniowy, osiedla mieszkaniowe, Osiedle Nowe Żerniki
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)