Ceny mieszkań V 2012
2012-06-30 00:10
Prognoza zmiany cen mieszkań w największych miastach Polski © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ceny mieszkań V 2012
Ceny ofertowe mieszkań na 20 największych rynkach w Polsce były w I półroczu o 6,9% niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem – wynika z danych Home Broker. Najnowszy odczyt cen transakcyjnych w 10 największych miastach Polski (dotyczy okresu marzec-kwiecień-maj), wskazuje z kolei, że mieszkania było o 9,6% tańsze niż przed rokiem (dane Home Broker i Open Finance). W opinii doradców Home Broker, spadki cen powinny stopniowo wyhamowywać w kolejnych kwartałach. Najczęściej pojawiająca się prognoza wśród badanych mówi, że za rok mieszkania powinny być tańsze średnio o 5% w relacji do cen dzisiejszych. Uśredniona prognoza mówi z kolei o przecenie średnio o 1%. Publikowane prognozy obarczone są wysokim ryzykiem z uwagi na niepewność dotyczącą koniunktury gospodarczej w Polsce i na świecie, a także zawirowania na rynkach finansowych.fot. mat. prasowe
Prognoza zmiany cen mieszkań w największych miastach Polski
Stabilizacja warunków rynkowych
Wśród czynników determinujących poziom cen na rynku nieruchomości trudno wskazać w tej chwili takie, które miałyby obecną sytuację istotnie zmienić. Wciąż aktualne są bowiem sygnały o ograniczeniu podaży kredytów mieszkaniowych przez banki (zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny osiągającej dochód na poziomie 5 tys. zł netto jest dziś o 51 tys. zł mniejsza niż przed rokiem), dużej podaży nowych mieszkań (ostatnie dane GUS wskazują co prawda na wyhamowanie w nowych inwestycjach, ale jest efekt wejścia w życie tzw. ustawy deweloperskiej, a nie czynników o charakterze rynkowym) oraz utrzymywaniu się postawy wyczekiwania na efekty drugiej fali kryzysu. Z drugiej strony nie widać „na horyzoncie” nowych czynników, które miałyby wywołać presję na dalszy spadek cen. Co więcej, pewną mobilizacją do zakupów może okazać się wygasający z końcem roku program „Rodzina na swoim” (co prawda okres największej świetności ma już za sobą, ale wielu deweloperów obniża dziś ceny, żeby dostosować się do limitów). Wpływ tego czynnika na poziom cen może być różny w zależności od miasta.
Konieczne zapełnienie luki po „Rodzinie na swoim”
Na rynku wtórnym dalsza presja na ceny raczej doprowadzi do zmniejszenia liczby transakcji niż kontynuacji spadków w obecnym tempie. Już widać bowiem opór ze strony sprzedających do akceptowania aktualnych cen. Odmiennie sytuacja wygląda na rynku pierwotnym, gdzie Home Broker obserwuje dużą elastyczność deweloperów w kształtowaniu polityki sprzedaży. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo liczą oni na nowe programy wspierające budownictwo mieszkaniowe w miejsce wygasającej „Rodziny na swoim”. Planowane na przyszły rok programy, czyli dofinansowanie z NFOŚiGW budowy energooszczędnych domów i mieszkań czy tworzenie Społecznych Grup Mieszkaniowych, nie wypełnią tej luki.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)