Bezpieczny wynajem mieszkania dla studenta
2012-09-11 11:26
Przeczytaj także: Mieszkanie do wynajęcia dla studenta
7. Wnikliwie sprawdź komunikację
Bardzo istotna dla wygodnego funkcjonowania w mieście jest dobre połączenie komunikacyjne z centrum, uczelnią lub miejscem pracy. Jeśli masz swój samochód to OK, ale zważywszy na korki, płatne parkingi i rosnące ceny paliwa, lepiej mieć alternatywę w postaci autobusu, tramwaju, trolejbusu lub metra. Sprawdź więc nie tylko to, czy będziesz mieć blisko do przystanku/ów komunikacji miejskiej, ale także to, czy, czym i w jakim czasie będziesz mogła/mógł dotrzeć do wybranego celu. Sprawdź też możliwość i czas dojazdu do centrum – to ono najczęściej jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rozrywki.
8. Obejrzyj mieszkanie w godzinach szczytu
Oglądasz lokal późnym wieczorem i w zasadzie wydaje się być OK? Świetnie, ale w takiej sytuacji zastanów się jeszcze, jak jest usytuowany względem stron świata, czy za dnia wpadają do niego promienie słoneczne i czy rano wokół budynku jest równie pusto i cicho. Może się okazać, że o innych porach dnia mieszkanie nie jest już takie fajne. Okna skierowane na północ lub wysoki blok naprzeciwko mogą sprawić, że będzie ciemne jak nora, a cicha wieczorem ulica może zamieniać się w zakorkowaną, hałaśliwą i duszącą spalinami arterię.
9. Uważaj na kłopotliwe punkty usługowe
Bliskość sklepu ucieszy każdego, tym bardziej bliskość supermarketu, gdzie przeważnie kupimy większość produktów w niższej cenie. Mniej pocieszające może się jednak okazać sąsiedztwo sklepu monopolowego otwartego całą dobę, a co za tym idzie – teoretycznie częstsze spotkania z miejscową „elitą” szukającą kogoś, kto dorzuci się do taniego wina, czy poratuje groszem spragnionego piwa „sąsiada”.
Nie mniej uciążliwy może się okazać fast food z kebabem, czynna całą dobę stacja benzynowa czy ulokowany w budynku „salon masażu”.
10. Dowiedz się, czy możesz podnajmować komuś pokój
Jeżeli chcesz wynająć większe mieszkanie po to, by w przyszłości podnająć komuś jego część, zapytaj właściciela, czy nie będzie miał nic przeciwko. Bez jego zgody, najlepiej wyrażonej na piśmie (w umowie), taki manewr byłby bardzo ryzykowny.
11. Upewnij się, czy możesz trzymać zwierzęta
Jeżeli szczęśliwie dzielisz życie z kotem, psem lub innymi zwierzętami, dowiedz się, czy w nowo wynajmowanym lokum będziesz mogła/mógł z nimi zamieszkać. Ustalenie tego już na początku pozwoli na uniknięcie ewentualnych późniejszych problemów. Pamiętaj, że o ile ty nie masz problemu z przebywaniem ze swoim pupilem, to już właściciel mieszkania lub inny potencjalny lokator może mieć np. alergię na sierść.
12. Koniecznie sprawdź łóżko
Może nie myślisz o tym na co dzień, ale przesypiasz aż 1/3 swojego życia. Dlatego ważne jest łóżko na którym się śpi, o czym świetnie wiedzą np. hotelarze, ale nie zawsze właściciele oferowanych do wynajęcia mieszkań. Oglądając wyposażenie lokalu, zwróć szczególną uwagę na łóżko – czy jest odpowiedniej długości, czy jest odpowiednio miękkie/twarde, czy nie skrzypi podczas przekręcania się na bok, czy leży się na mim komfortowo, itd. Nie ryzykuj tym, że co rano będziesz wstać niewystana/y albo obolała/y.
13. Upewnij się, czy możesz palić w mieszkaniu
Nie palisz? To bardzo dobrze – spokojnie możesz przejść do następnego punktu. Jeżeli jednak jesteś miłośnikiem tytoniowych używek, dowiedz się, czy właściciel zgadza się na palenie w mieszkaniu, czy np. tylko na balkonie. A może wynajęcie lokalu, w którym obowiązuje taki zakaz będzie dobrą okazja do zerwania z nałogiem?
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)