Wtórny rynek nieruchomości IX 2013
2013-10-09 13:23
Wtórny rynek nieruchomości IX 2013 © Adrian v. Allenstein - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości VIII 2013
Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym sprzedający nieStatus quo utrzyma się najprawdopodobniej jeszcze kilka miesięcy. Wprowadzenie od stycznia 2014 roku nowego programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, który dotuje jedynie mieszkania z rynku pierwotnego, ograniczy popyt na rynku wtórnym. W związku z tym obniżki cen w 2014 roku mogą okazać się nieuniknione.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym IX 2012 – IX 2013
NAJŁATWIEJ KUPIĆ MIESZKANIE W BLOKU Z PŁYTY
Na rynku wtórnym we wszystkich dużych, polskich miastach największa jest podaż mieszkań wybudowanych w technologii wielkiej płyty. Średnio to niemal 40% wszystkich wystawionych na sprzedaż mieszkań. Największy odsetek lokali w blokach z płyty odnotowujemy w Łodzi – ok. 60%, podczas gdy w Krakowie i Poznaniu jest to tylko połowa wyniku łódzkiego – 29%. Są to również nieruchomości najtańsze. Metr kwadratowy kosztuje o kilkanaście procent mniej niż w kamienicach, a od mieszkań wybudowanych po 2007 roku jest tańszy nawet o jedną piątą. Wyjątkiem jest Łódź, gdzie mieszkania w blokach z płyty są o 270 złotych na metrze drożśze niż lokale w kamienicach, ale już tańsze od budynków powstałych po 1995 roku.
Najnowsze budownictwo, czyli budynki powstałe po 2000 roku to druga, co do wielkości kategoria mieszkań wystawionych na sprzedaż. Średnio stanowi około 30% podaży, ale w Warszawie jest to 41%, a w Łodzi jedynie 12%. Najwyższe ceny za metr osiągają wybudowane w latach 2007-2012 oraz przedwojenne kamienice (Warszawa i Kraków).
fot. mat. prasowe
Struktura podaży i ceny
Jakie mieszkanie rzeczywiście tanieją?
Aktualnie w większości lokalizacji ceny są nieco niższe lub na poziomie podobnym jak w styczniu 2013. Zmiany cen, a szczególnie obniżki miały jednak różny zakres, w zależności od rodzaju sprzedawanej nieruchomości. Nawet w przypadku gdy średnia cena w mieście spadła, część mieszkań jest droższa niż na początku roku. Najnowsze mieszkania – budowane po 2007 roku – w większości miast nieco zyskały na wartości – średnio o 0,6%. Niewielka obniżka, rzędu 0,8% dotyczy lokali budowanych w latach 2001-2006.
Największe obniżki wbrew pozorom nie nastąpiły w przypadku bloków z wielkiej płyty, ale mieszkań powstałych w latach 1995-2000. Średnia obniżka cen takich mieszkań wyniosła 3%, ale w Gdańsku i Krakowie było to nawet 5%. Właściciele nieruchomości z tego okresu są bardziej elastyczni i skłonni obniżyć cenę, aby szybciej zrealizować transakcję. W większości przypadków nie limituje ich bowiem cena zakupu, ponieważ mieszkania były kupowane przed gwałtownym wzrostem cen w latach 2006-2007.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe z uwzględnieniem rodzaju nieruchomości
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)